צי הסוחר הישראלי
קציני הים

אותות מצוקה

אותות מצוקה ימיים חיוניים להצביע על מצב חירום בים מסכן חיים הדורש סיוע מידי. להלן מספר אותות מצוקה המוכרים:

אותות מצוקה ימיים

Save Our Souls) SOS): אות המצוקה הזה הוא אחד הידועים ביותר ומשמש באופן אוניברסלי בקוד מורס. הוא מורכב משלושה אותות קצרים, שלושה אותות ארוכים ושוב שלושה אותות קצרים (…—…). זה יכול להיות משודר באמצעות רדיו, אותות קול או אותות חזותיים כגון דגלים או אורות.

התלקחויות: התלקחויות הן מכשירים פירוטכניים הפולטים אור בהיר או עשן, או שניהם, כדי למשוך תשומת לב. הם מגיעים בסוגים שונים, כולל אבוקות כף יד, אבוקות מצנחים ואותות עשן צפים. אבוקות כף יד נשרפות בדרך כלל למשך זמן קצר ומוחזקים ביד, בעוד שאבוקות מצנח עולים לגובה רב יותר לפני התלקחות, ומגדילים את הנראות שלהם.

אותות עשן: אותות עשן הם מכשירים המייצרים פלומה צפופה של עשן צבעוני בעת הצתתם. הם יעילים למשיכת תשומת לב בשעות האור כאשר האותות החזותיים נראים יותר מאותות האור. צבע העשן יכול להשתנות בהתאם לסוג האות, כאשר כתום, אדום וצהוב הם צבעים נפוצים המשמשים לאותות מצוקה.

קריאת Mayday: שיחת "Mayday" משמשת בתקשורת רדיו כדי לציין מצב חירום מסכן חיים הדורש סיוע מידי. זה בדרך כלל מועבר בעל פה וחוזר על עצמו שלוש פעמים כדי להבטיח בהירות. קריאת Mayday צריכה לכלול מידע חיוני כגון שם ומיקום כלי השיט, אופי מצב החירום ומספר האנשים על הסיפון.

משואת רדיו (EPIRB): EPIRBs הם משואות מצוקה אלקטרוניות המיועדות לשדר אות מצוקה באמצעות לוויין כאשר הם מופעלים. הם מותקנים בדרך כלל על כלי שיט ומופעלים אוטומטית עם טבילה במים או ניתנים להפעלה ידנית על ידי הצוות. EPIRBs משדרים את המזהה הייחודי של כלי השיט ואת קואורדינטות ה-GPS, ומאפשרים לרשויות ההצלה לאתר את כלי השיט במצוקה במהירות.

משרוקית או תקיעות צופר: תקיעות קצרות על משרוקית או צופר משמשות בדרך כלל לאותת מצוקה כאשר הם נמצאים בקרבת כלי שיט או מצילים אחרים. האות הבינלאומי למצוקה הוא סדרה של שישה צבירות קצרים ואחריהם צפירה אחד ארוך שחוזר על עצמו במרווחים של דקה אחת..

דגלים של סמפור: סמפור היא שיטה לאיתות באמצעות שני דגלים כף יד או משוטים. כל דגל מייצג אות או מספר, וניתן להעביר אותות מצוקה על ידי הנפת שני הדגלים בדפוסים או במיקומים ספציפיים. סמפור יכול להיות אמצעי יעיל לתקשורת בין כלי שיט כאשר צורות תקשורת אחרות אינן זמינות או לא אמינות.

מראה אות: מראה אות היא מכשיר רפלקטיבי שניתן להשתמש בו כדי להחזיר אור שמש לעבר מצילים או כלי שיט חולפים. על ידי כיוון המראה אל המטרה המיועדת והטייתה כדי לתפוס את אור השמש, המשתמש יכול ליצור הבזק בהיר הנראה למרחקים ארוכים, גם בתנאי אור יום בהיר. מראות איתות הן קלות משקל וקומפקטיות, מה שהופך אותן לתוספת חשובה לכל ערכת הישרדות או ציוד חירום.

לסיום

זכור כי השימוש המתאים באותות מצוקה הוא חיוני, שכן אותות מצוקה כוזבים יכולים להסיט משאבים הרחק ממצבי חירום אמיתיים ויכולים להיות להם השלכות משפטיות חמורות.

 


כתיבה: קצין מכונות ראשי שמעון אוזן, אפריל 2024, עבור אתר SeamanPhoto

◊  במבט אישי – במסגרת עבודתי בצים כמפקח אונייה, היינו דואגים לספק שירות תחזוקה שותף בנמלים לכל ציוד ההצלה באונייה ובביקורות השנתיות של מפקח האונייה באונייה היה תמיד דגש על בדיקת ציוד הצלה באונייה.
אהבתם? שתפו מאמר זה!