צי הסוחר הישראלי
קציני הים

אחוות ימאים

 אחווה וסולידריות

"אחוות ימאים", ניתן לפרש זאת כמושג מטפורי המדגיש את תחושת האחווה והסולידריות בין מלחים בקהילות יורדי-ים.

אנשי-ים יצרו באופן היסטורי קהילות מלוכדות בשל החוויות, האתגרים ואורחות החיים המשותפות שלהם בים. המקצוע הימי כרוך לרוב בתקופות ארוכות מחוץ לבית, בהתמודדות עם תנאי מזג אוויר בלתי צפויים, והסתמכות על עבודת צוות להישרדות והצלחה להצלה. הקשר המשותף הזה יוצר תחושה של אחווה וקרבה בין קציני-ים.

חווינו את אותם צרות ושמחות בשירותינו באוניות, אכלנו את אותו אוכל, שתינו ביחד, יש אומרים – הלכנו ביחד לזונות בנמלים, עבדנו ביחד וחיינו ביחד במגורי האונייה, כל אילו קושר אותנו כמשפחת הימאים לנצח.

לאורך ההיסטוריה, מלחים פיתחו מסורות, פולקלור ומנהגים ייחודיים משלהם התורמים לתחושת זהות ושייכות בתוך הקהילה שלהם. אחווה זו מתוארת לעתים קרובות באמצעות סיפורים משותפים, טקסים וסמלים המחזקים את הרעיון של אחווה ייחודית זו בין הימאים.

ביחד בעתות סכנה ומשבר 

יתר על כן, מלחים סומכים לעתים קרובות זה על זה לתמיכה והגנה. בעתות סכנה או משבר, על אנשי הצוות בספינה לעבוד יחד כדי לנווט במים בוגדניים, להגיב למצבי חירום ולהבטיח את שלומם של כל מי שנמצא על הסיפון. האמרה 'כולנו בסירה אחת' אין מדויק ממנה בקרב אנשי-ים המפליגים ביחד באוניות חודשים למרחקים. אחריות משותפת זו מטפחת תחושה חזקה של אחדות ואחווה בין ימאים.

אורח חיים של ימאי, רחוק ממשפחתו וחבריות הקרובים חודשים ימים ולילות מגבש. יש אומרים, לפי חוזה שירות  (שמונה חודשים באונייה וארבעה חופשה), הימאי עד לפרישתו לגמלאות, נמצא עם אונייה יותר מאשר עם אשתו.

 

אין ארגון ספציפי שנקרא "אחוות המלחים", אבל הרעיון משקף את הקשרים החזקים והתמיכה ההדדית הקיימים בקהילה הימית במיוחד כהם פורשים מהים לגמלאות. אנשי-ים, ממדינות שונות ומרקעים שונים, חולקים לרוב כבוד עמוק לים והבנה משותפת של האתגרים העומדים בפניהם, מה שעוזר ליצור תחושת אחווה חזקה ביניהם.

 

 

יושבים ביחד בידידות ובאחווה, אף על פי שחלקם היו ביריבויות מקצועיים בשירותם באוניות.

 


כתיבה: קצין מכונות ראשי שמעון אוזן, יולי 2023, עבור אתר SeamanPhoto

תוכן עניינים
SeamanPhoto BLOG

כתבות נוספות

גריטת אונייה

 Ship scrapping גריטת אונייה, המכונה גם מחזור ספינות או באנגלית שבירת אונייה, מתייחסת לתהליך של פירוק וסילוק של ספינות ישנות לאחר שהוצאו משימוש. תהליך זה

קרא עוד »
מכשירי ניווט באונייה

  אוניות סוחר מצוידות במגוון מכשירי ניווט על מנת להבטיח ניווט בטוח ויעיל בים. מכשירים אלו מסייעים לצוות הספינה לקבוע את מיקומו של כלי השיט,

קרא עוד »
גידול צמחים באונייה

קיום צמחים ירוקים על סיפון אונייה בלב-ים באוקיאנוסים הכחולים, תמיד מעורר השראה, מרנין ומזכיר את שלושים אחוזי האדמה שעל פני כדור הארץ.       

קרא עוד »