צי הסוחר הישראלי
קציני הים

ביטוח ימי

ביטוח ימי הוא ביטוח מיוחד המכסה סיכונים הקשורים לפעילות ימית, במיוחד הובלת סחורות ונוסעים דרך הים. המרכיבים של ביטוח ימי לאוניות כוללים בדרך כלל מספר נושאי ביטוח.

ביטוח גוף (M&H)

כיסוי גוף ומכונות (H&M): רכיב זה מספק ביטוח לנזק פיזי או אובדן של גוף הספינה והמכונות. הוא כולל כיסוי לסכנות כגון התנגשויות, הארקה, שקיעה ונזק פיזי אחר לכלי השיט.

ביטוח הגנה ושיפוי (P&I)

כיסוי אחריות: ביטוח P&I מכסה התחייבויות צד ג' הנובעות מהפעלת הספינה. זה כולל חבות בגין פגיעה גופנית, מוות או נזק לרכוש לצדדים שלישיים, כגון נוסעים, בעלי מטען או כלי שיט אחרים.

ביטוח מטען

מדיניות בעלי מטען: רכיב זה מכסה את הסחורה המועברת על ידי הספינה. הוא מספק הגנה מפני אובדן או נזק למטען במהלך המעבר, בין אם בשל סכנות כמו מזג אוויר קשה, גניבה או סיכונים מכוסים אחרים.

ביטוח הובלה

פוליסות משלחים: ביטוח מסוג זה מגן מפני הסיכון לאובדן דמי הובלה במקרה שלא ניתן לספק את המטען ליעדו עקב סכנה מבוטחת.
ביטוח דמי מטען והגנה (FD&D):כיסוי עלויות משפטיות: ביטוח FD&D מכסה הוצאות משפטיות שנגרמו בהגנה או ניהול תביעות הקשורות לתפעול כלי השיט המבוטח. זה עשוי לכלול כיסוי למחלוקות הנובעות מהסכמי צד אמנה, התנגשויות או עניינים משפטיים אחרים.

ביטוח אובדן שכירות

הגנת הכנסה: ביטוח אובדן שכירות מעניק כיסוי לאובדן הכנסה שייגרם לבעל האונייה אם כלי השיט המבוטח לא כשיר לים עקב נזק המכוסה במסגרת הפוליסה, מה שיוביל להפסקה זמנית של פעילותו.

ביטוח סיכוני מלחמה

כיסוי למלחמה וטרור: באזורים בהם קיים סיכון מוגבר למלחמה או לפעולות טרור, פוליסות ביטוח ימיות סטנדרטיות עשויות לכלול כיסוי. ביטוח סיכוני מלחמה הוא רכיב נפרד המספק כיסוי לסיכונים ספציפיים אלו.

ביטוח שביתות, מהומות והמולות אזרחיות (SRCC)

הגנה מפני אי שקט: ביטוח SRCC מכסה סיכונים הקשורים לשביתות, מהומות ומהומות אזרחיות שעלולות לשבש פעילות ימית. זה רלוונטי במיוחד באזורים שבהם יש סיכוי גבוה יותר להתרחש אירועים כאלה.

ביטוח חטיפה וכופר (K&R)

כיסוי לחטיפה: במקרים מסוימים, בעלי אוניות עשויים לבחור בביטוח K&R כדי להגן מפני הסיכון של חטיפת אנשי צוות או חטיפת כלי שיט תמורת כופר.
רכיבים אלו יוצרים ביחד חבילת ביטוח ימי מקיפה, המאפשרת לבעלי אוניות ומפעילים להפחית את הסיכונים השונים הקשורים בתעשייה הימית. הכיסוי והתנאים הספציפיים יכולים להשתנות בהתאם לפוליסה ולצרכים של המבוטח.

פירוט קיצורי ביטוח ימי

M&H – Machinery and Hull

P&I – Protection and Indemnity

K&R – Kidnap and Ranson

SRCC – War and Strikes Riots and Civil commotion

 


כתיבה: קצין מכונות ראשי שמעון אוזן, פברואר 2024, עבור אתר SeamanPhoto

◊  במבט אישי – במסגרת עבודתי בצים כמפקח אוניות, הצטרכנו להיות בקיאים בכיסוי הביטוח P&I H&M שיש לאונייה. באירועים חריגים היינו בקשר מקצועי עם אנשי מחלקת הביטוח של צים.
אהבתם? שתפו מאמר זה!