צי הסוחר הישראלי
קציני הים

גז טבעי נוזלי ימי

גז טבעי נוזלי, באנלית: Liquefied natural gas, בראשי תיבות LNG.

גז טבעי נוזלי ימי מתייחס לגז טבעי שהומר לצורה נוזלית למטרות הובלה ואחסון. הגז הטבעי הופך ל-LNG על ידי קירורו לסביבות מינוס 160 מעלות צלזיוס, בשלב זה הוא מתעבה למצב נוזלי, אשר תופס כ-1/600 מנפח הגז המקורי. LNG ימי הופך לבחירת דלק פופולרית יותר ויותר עבור חברות ספנות בשל פליטת פליטות ועלות נמוכה יותר בהשוואה לדלקים ימיים מסורתיים כגון מזוט כבד. LNG מייצר פליטות נמוכות משמעותית של תחמוצות גופרית (SOx), תחמוצות חנקן (NOx) וחלקיקים, וכתוצאה מכך דלק נקי בהרבה עם השפעה סביבתית מופחתת. LNG ימי נתפסת גם כאבן קפיצה מרכזית לקראת שחרור פחמן של תעשיית הספנות, שכן ניתן לערבב אותו עם ביו-מתאן או מימן, מה שמספק גשר לדלקים ניטרליים פחמן. כדי להשתמש ב-LNG ימי, אוניות חייבות להיות מצוידות במכלי LNG מיוחדים, מערכות דלק במנועים, שניתן להרכיבם על גבי אוניות קיימים או לשלבם במנועים חדשים.

 

המאפיינים של LNG

הוא שקוף, חסר צבע וחסר ריח. LNG אינו מאכל ואינו רעיל. הסיכונים הפוטנציאליים של LNG הם תוצאה של תכונותיו הבסיסיות כולל אופיו הקריוגני ומאפייני הפיזור והדליקות. בשל אופיו הקריוגני, LNG יקפיא כל חומר שהוא יוצר איתו מגע.

למטה בתמונה: תדלוק ראשון של האונייה "צים סמי עופר" בגז טבעי LNG בנמל בסין. האונייה החדשה קיבלה 15000 מ"ק LNG למכליה.

 


כתיבה: קצין מכונות ראשי שמעון אוזן, פברואר 2023, עבור האתר SeamanPhoto

להרחבה בנושא, קרא עבודה של אביב מור הסוקרת את שינויי האקלים והשפעתם על הספנות הגלובלית, תקני זיהום האוויר שהולכים ומחמירים, הפתרונות הקיימים שבהם עושה שימוש הקהילה הימית, פתרונות עתידיים פוטנציאליים, ואת דרכי ההתמודדות עם כל אלה.

תוכן עניינים
SeamanPhoto BLOG

כתבות נוספות

גריטת אונייה

 Ship scrapping גריטת אונייה, המכונה גם מחזור ספינות או באנגלית שבירת אונייה, מתייחסת לתהליך של פירוק וסילוק של ספינות ישנות לאחר שהוצאו משימוש. תהליך זה

קרא עוד »
מכשירי ניווט באונייה

  אוניות סוחר מצוידות במגוון מכשירי ניווט על מנת להבטיח ניווט בטוח ויעיל בים. מכשירים אלו מסייעים לצוות הספינה לקבוע את מיקומו של כלי השיט,

קרא עוד »
גידול צמחים באונייה

קיום צמחים ירוקים על סיפון אונייה בלב-ים באוקיאנוסים הכחולים, תמיד מעורר השראה, מרנין ומזכיר את שלושים אחוזי האדמה שעל פני כדור הארץ.       

קרא עוד »