צי הסוחר הישראלי
קציני הים

גלגל הצלה

גלגל הצלה, הוא התקן חיוני של ציוד בטיחות שנמצא על סיפוני אוניות. מטרתו העיקרית היא לספק ציפה וסיוע בחילוץ של אנשים שנפלו מסיפון או נמצאים במצוקה במים.

מאפייני גלגל הצלה

גלגל הצלה מורכב מטבעת ציפה עגולה העשוי מקצף או חומרים פלסטיים צפים אחרים, בצבע כתום עז בולט כלפי צבעה הים הכחול. הגלגל נועדה לצוף על פני המים, לספק תמיכה למישהו במצוקה. גלגלי הצלה מצוידים בסרט מחזיר אור ולחלקם מחוברות נורות. זה משפר את הראות, במיוחד בתנאי אור חלשים או במהלך חילוץ לילה, מה שמקל על צוותי החילוץ לאתר אנשים במים. לגלגל הצלה יש חבלי אחיזה מחוברים סביב הקצה החיצוני. חבלים אלו נועדו לאדם במים להיאחז בהם, ועוזר לו להישאר צף. החבלים גם מאפשרים למחלצים למשוך את האדם למקום מבטחים ביתר קלות.

גלגלי הצלה ממוקמים ומאוחסנים במקומות נגישים מסביב בסיפון האונייה, על מעקות או מחיצות, באמצעות תושבות מיוחדות. מחזיקים אלה שומרים על הגלגל ההצלה מאובטחים וזמינים לפריסה מיידית במקרה חירום. בזמן חירום, אנשי הצוות יכולים לתפוס במהירות גלגל הצלה ולזרוק אותו לאדם במצוקה. חלק מטבעות הצלה מצוידות גם בחבל המחובר לאונייה, המאפשר שיגורן הלאה למים במידת הצורך.

לפי דרישות רגולטוריות אוניות נדרשות למספר מסוים של גלגלי הצלה על סיפונן עלפי גודלן ומספר הנוסעים. תקנות אלו מבטיחות שיש מספיק גלגלי הצלה זמינים לכל מי שיהיה על הסיפון במקרה חירום.

גלגל הצלה הן ציוד בטיחות חיוני על אונייה  הנדרש על פי התקנות הימיות, המספק אמצעי פשוט ויעיל לסיוע לצוות והנוסעים במצוקה במים ועשוי להציל חיים במצבי חירום ימיים.

משמעות סמלית

גלגל ההצלה נושא גם משמעות סמלית מעבר לשימוש המעשי שלו כאמצעי בטיחות. הוא מסמל תקווה, הצלה והגנה, במיוחד בהקשר של פעילות ימית. הנה כמה מהמשמעויות הסמליות הקשורות לגלגל ההצלה.

גלגל ההצלה מסמל בטיחות והגנה מפני סכנות הים. היא משמשת תזכורת לחשיבות נקיטת אמצעי זהירות והיערכות למצבי חירום, הן בים והן ביבשה.

גלגל ההצלה מייצג את הרעיון של חילוץ וסיוע. זה מסמל את הנכונות של יחידים וארגונים לבוא לעזרתם של מי שנמצא במצוקה, בין אם מדובר באדם שבאונייה או במישהו שמתמודד עם אתגרים בחיים.

במובן הרחב יותר, גלגל ההצלה יכול לסמל סולידריות ותמיכה בתוך קהילה או ארגון. זה מייצג את הרעיון של אנשים שמתאחדים כדי לעזור זה לזה לנווט בזמנים קשים ולהתגבר על מכשולים.

הנוכחות של גלגל הצלה יכול להחדיר תקווה באלו המתמודדים עם מצוקה, ולסמל את האפשרות של הישרדות ועתיד מזהיר יותר. זה משמש מגדלור של תקווה, מרגיע אנשים שעזרה זמינה ושהם לא לבד במאבקיהם.

לגלגל ההצלה ערך סמלי משמעותי, המייצג נושאים של בטיחות, הצלה, סולידריות ותקווה בהקשרים שונים, במסגרות ימיות ומחוצה לה.

לסיום

גלגל הצלה הוא מתקן ציפה אשר נועד להצלת אנשים, הגלגל נועד להיזרק אל המים ולאפשר לאדם הנמצא במים להישען עליו ובכך להישאר על פני המים. בנוסף לתפקידו זה, גלגלי הצלה מסמל הצלה ותקווה, באוניות לאורך כל התקופות, היוו גם אובייקט מוחשי עובדתי לצילום בקרב אנשי צוות והנוסעים באוניות שלנו.

 


כתיבה: קצין מכונות ראשי שמעון אוזן, מרס 2022, עבור אתר SeamanPhoto

אהבתם? שתפו מאמר זה!