צי הסוחר הישראלי
קציני הים

דגל נוחות

"דגל הנוחות" Convenient Flag מתייחס לנוהג של רישום אוניה במדינה שאינה מדינת בעלותה או הפעלתה. מנהג זה הפך נפוץ יותר ויותר בענף הספנות מכמה סיבות. אחת הסיבות לכך שחברות ספנות מעדיפות להשתמש בדגלי נוחות היא שהיא מאפשרת להן לנצל משטרי רגולציה ומס נוחים יותר במדינות אחרות. לדוגמה, למדינות כמו פנמה, ליבריה ואיי מרשל יש מיסים נמוכים יותר ופחות דרישות רגולטוריות לחברות ספנות מאשר מדינות אחרות כמו ארצות הברית או מדינות האיחוד האירופי.

דגל נוחות – יתרונות 

כתוצאה מכך, בעלי אוניות יכולים להפחית את העלויות שלהם על ידי רישום אוניותיהם במדינות אלו. סיבה נוספת היא שהיא מאפשרת לחברות להימנע מתקנות עבודה ותקנים מסוימים שעלולים להיות מחמירים יותר במדינות המוצא שלהן. על ידי רישום האוניות שלהם במדינות עם חוקי עבודה רופפים, בעלי אוניות יכולים לחסוך כסף בשכר, הטבות ועלויות אחרות הקשורות לעבודה. זה יכול להוביל לעלויות נמוכות יותר ולרווחים גבוהים יותר עבור החברה. לבסוף, שימוש בדגל נוחות יכול גם להקל על חברות שילוח לנהל עסקים בינלאומיים. ספינות הרשומות תחת דגלי נוחות כפופות לרוב לפחות בדיקה ופחות הגבלות בכניסה ויציאה מנמלים במדינות אחרות. זה יכול להקל ומהיר יותר על חברות להעביר סחורות ולנהל עסקים מעבר לגבולות.

דגל נוחות – חסרונות

בעוד שהשימוש בדגלי נוחות יכול לספק יתרונות מסוימים לחברות הספנות, הוא זכה גם לביקורת על כך שהוא תורם לחוסר שקיפות ואחריות בענף. לדוגמה, זה יכול להקשות על מעקב אחר בעלות ושליטה על אוניות סוחר, מה שיכול להקל על חברות לעסוק בפעילויות לא חוקיות כמו הברחות או הפרות סביבתיות. בנוסף, השימוש בדגלי נוחות יכול להקשות על עובדים להשיג הגנות משפטיות ועל ממשלות לאכוף את תקנות העבודה והסביבה.

לסיום

דגל נוחות מתייחס למצב שבו האונייה רשומה במדינה אחרת מזו שבה מתגורר בעל האונייה או באזרחות שמחזיק כדי להשיג הטבות בעלויות בתפעול האונייה.

 


כתיבה: קצין מכונות ראשי שמעון אוזן, פברואר 2023, עבור האתר SeamanPhoto

קריאה נוספת: העיקר הנוחות – בין גליםיוני 1987, עמ' 49

◊  במבט אישי: במסגרת עבודתי בצים כמפקח אונייה, היינו בקשר עבודה עם רשויות מדינת הדגל של האוניות ומארגנים כל הנדרש בסמכותנו במקרה של החלפת דגל לאונייה.

אהבתם? שתפו מאמר זה!