צי הסוחר הישראלי
קציני הים

חברות סיווג

חברות סיווג Classification Societies בספנות הן ארגונים שקובעים ואוכפים תקנים טכניים לתכנון, בנייה ותחזוקה של אוניות ומבנים ימיים. תפקידם העיקרי הוא להבטיח את הבטיחות, האמינות והקיימות הסביבתית של כלי שיט הפועלים בסביבות ימיות.

תפקידים עיקריים והאחריות

קביעת תקנים: אגודות סיווג מפתחות ושומרות על כללים ותקנות טכניים המסדירים היבטים שונים של תכנון, בניית ותפעול אוניות. תקנים אלה מכסים תחומים כמו בניית גוף, מכונות, מערכות חשמל, יציבות וציוד בטיחות.

אישור תכנית: בוני אוניות ומעצבים מגישים תוכניות ועיצובים לחברות סיווג לאישור לפני תחילת הבנייה. החברה בוחנת את התוכניות הללו כדי להבטיח שהן עומדות בתקנות ובתקני התעשייה החלים.

סקר ובדיקה: חברות סיווג עורכות סקרים ובדיקות בשלבים שונים של מחזור החיים של אונייה, לרבות במהלך הבנייה, במרווחי זמן קבועים בזמן השירות ולאחר שינויים או תיקונים. סקרים אלו מוודאים כי כלי השיט עומד בתקנים הנדרשים ונשאר במצב כשיר לים.

הסמכה: לאחר השלמת סקרים ובדיקות משביע רצון, חברות סיווג מנפיקות תעודות המעידות על עמידתה של האונייה בתקנות ובתקנים הרלוונטיים. תעודות אלו עשויות לכלול את תעודת הסיווג המציינת את סוג כלי השיט ואת התנאים שבהם הוא נשמר.

הערכת סיכונים: חברות סיווג מעריכות ומפחיתות סיכונים הקשורים לתכנון, בניית ותפעול אוניות. הם מנתחים גורמים כמו שלמות מבנית, יציבות, מערכות הנעה וציוד בטיחות כדי לזהות סיכונים פוטנציאליים וממליצים על אמצעים למזערם.

מחקר ופיתוח: אגודות סיווג מקיימות פעילויות מחקר ופיתוח לשיפור הבטיחות הימית, היעילות והביצועים הסביבתיים. הם משקיעים בטכנולוגיות ומתודולוגיות כדי להתמודד עם אתגרים מתעוררים ולתמוך בחדשנות בתעשייה הימית.

הכשרה וחינוך: אגודות סיווג מציעות תוכניות הכשרה ומשאבים חינוכיים לאנשי מקצוע בתעשייה, כולל בוני אוניות, מעצבים, מהנדסים ואנשי צוות. תוכניות אלה משפרות ידע ומיומנויות הקשורות לתכנון, בניית אוניות, תחזוקה ובטיחות.

לסיום

חברות סיווג ממלאות תפקיד מכריע בקידום בטיחות, אמינות וקיימות סביבתית במגזר הימי על ידי קביעת תקנים ואכיפתם, עריכת בדיקות ותמיכה ביוזמות מחקר ופיתוח. מאמציהם תורמים לתפעול בטוח ויעיל של אוניות הספנות ברחבי העולם.

רשימת חברות סיווג עיקריות

LR –  Lloyd's Register, London

BV –  Bureau Veritas, Paris

ABS – American Bureau of Shipping, Houston

DNV – Det Norske Veritas, Oslo

GL – Germanischer Lloyd, Hamburg

NK – Nippon Kaiji Kyokai, Tokyo

RINA – Registro Italiano Navale, Genoa

CCS – China Classification Society, Beijing

 


כתיבה: קצין מכונות ראשי שמעון אוזן, מרס 2024, עבור אתר SeamanPhoto

◊  במבט אישי – במסגרת עבודתי בצים כמפקח אונייה, היינו בקשר מתמיד עם חברות הסיווג של האוניות בקביעת מועדי בדיקות תקופתיות, תיקוני נזקים, עבודות מבדוק אונייה והנפקת מסמכים ותעודות כשירות שייט מתאימים לאונייה.
אהבתם? שתפו מאמר זה!