צי הסוחר הישראלי
קציני הים

חברת צים

השנים הראשונות


חברת "צים" צמחה עם מדינה ישראל. "צים" הוקמה בשנת 1945 על ידי הסוכנות היהודית, ההסתדרות והחבל הימי לישראל.
האונייה הראשונה של "צים" הייתה "קדמה". בתחילת הדרך, הצי של החברה כלל אוניות שהוסבו לצורך העלאת עולים לארץ מאירופה לאחר מלחמת העולם השנייה. בשנים הראשונות "צים" הובילה מטענים וציוד חיוני שנדרש במהלך מלחמת העצמאות ולאחר קום המדינה.

השם "צים" והדגל

השם "צים" בא מפסוק מקראי (במדבר, פרק כד' פסוק כד') שהציע דוד רמז, שר התחבורה הראשון של מדינת ישראל. פירוש המילה "צים" היא ספינות גדולות, שם היסטורי זה משקף את היעדים הראשונים של "צים" לבניית צי סוחר ישראלי גדול.

דגל "צים" מבוסס על הדגל שהגה בנימין זאב הרצל, חוזה המדינה, בשנת 1816. הרצל רצה שהדגל יהפוך לסמלה הלאומי של מדינת ישראל. הדגל המקורי של הרצל כלל שבעה כוכבי זהב על רקע לבן. כל הארובות של אוניות "צים" צבועות בצבעים אלו, והן הפכו לסימן היכר של חברת "צים" בעולם.

התפתחות והתרחבות  

בשנת 1953, כחלק מהסכם השילומים עם גרמניה, שנועד לפצות את העם היהודי על הרכוש שנשדד בתקופת השואה, אוניות חדשות נבנו בגרמניה עבור מדינת ישראל. "צים" כחברה לאומית קיבלה ורכשה מהממשלה את רב אוניות השילומים (44). צים החלה בתהליך של צמיחה, עם תוספת של עשרות אוניות, ביניהם אוניות נוסעים, מטענים, אוניות תפזורת והשקת מגוון שירותי נוסעים ומטען, צי הסוחר הלך וגדל. עכשיו, "צים" הקדישה את כל המשאבים לקיים את הצי הגדול שלה ובשל כך התחילה בסחר הובלה בינלאומי של מטענים. בסוף שנות ה-60 "צים" הפסיקה את שירותי הנוסעים שלה.

כניסה להובלת מכולות

בשנת 1969 נרכשו כ 50% של "צים" על ידי החברה לישראל. מהלך זה של התרחקות מבעלות ממשלתית הצית עידן המתמקד בהרחבה בהתמחות בינלאומית בספנות במשלוח מטענים מיוחדים.
בתחילת שנות ה-70, “צים” עשתה את הצעד הנועז בתחום הובלה במכולות. “צים” הייתה חלוצה בתחום זה, הייתה אחת המפעילות הראשונות בעולם שאימצה את השיטה שהייתה אז חדשה. לשם כך רכשה החברה אוניות מכולות מיוחדות, בנוסף למכולות וציוד לחוף. בשנת 1972 הציגה “צים” את הקו שלוש היבשות ZCS "שירות מכולות "צים" החדשני, מסע עם לוח זמנים קבוע מתוכנן של 100 יום. “צים” הציבה בנוסף גם מכליות להובלת נפט גולמי מאיראן לישראל, אוניות תפזורת להובלת החיטה ואוניות מטען להובלת סחורות מישראל לאירופה. בשנות ה-90  החלה “צים” בפרויקט מאסיבי לחידוש והרחבת צי המכולות שלה. בנתה 15 אוניות מודרניות, אשר אפשרו לחברה להציע לוח זמנים שבועי קבוע, אשר מיקם את צים בין חברות הספנות המובילות בעולם. בתגובה למשבר ספנות עולמי ב-1997, בעקבות המשבר הפיננסי באסיה, השיקה צים מאמץ חדש לייעל את פעילות החברה באמצעות התייעלות והתרחבות. החברה הוסיפה לצי 13 אוניות מכולות חדשות של 5,000 TEU.עם השנים "צים" התרחבה והפכה להיות אחת מחברות הספנות המובילות בעולם, הפועלות בכל קצוות תבל.

הפרטת "צים"

בשנת 1999 הפכה קבוצת האחים עופר לבעלת השליטה בחברה לישראל. בשנת 2004 רכשה החברה לישראל את יתרת מניות "צים" המוחזקות על ידי הממשלה והשאיר בידי המדינה "מניית זהב", המאפשרת לה שליטה מסוימת בחברה בעת חירום כדי להגן על האינטרסים החיוניים למדינה. בזה הסתיים תהליך הפרטת "צים" והחל עידן חדש של פעילות אפקטיבית. אלה כללו בניית אוניות מכולה מגה חדשות, השקעה במערכות מידע ותקשורת ממוחשבות לשליטת החברה בשרשרת האספקה ולשביעות רצון הלקוחות.

בעקבות משבר ספנות בעולם בשנת 2013, "צים נקלעה לקשיים פיננסים שאיימו על קיומה. בשנת 2014 הגיעה "צים" להסדר חוב עם הבנקים בהיקף של 3.4 מיליארד אשר החזיר אותה לפעילות רווחית. "מנית הזהב", עברה התאמות אשר עונות על צרכי שני הצדדים.

היום "צים" תמיד מגיבה לדינאמיקה של שוק הספנות הגלובלי וממשיכה להשקיע ולהציע ללקוחות שלה שירותים חדשניים וכלים דיגיטליים מתקדמים שמוסיף להצעיד את צים אל העתיד.

 

דפים על "צים"

 

ציוני דרך בתמונות

האונייה הראשונה של "צים" הקדמה (1947)

 

אונייה הנוסעים "שלום" של צים (1964)

 

 

מינוי רב-חובלת ראשונה בישראל (2022)

 

 

 

 

 

 

 

 

2023 ,First LNG Dual fuel, "Zim Sammy Ofer", 15000 TEU

 

תוכן עניינים