צי הסוחר הישראלי
קציני הים

ימאים מספרים ספר חדש

צבי לזר, אמן ואיש ים בעברו, הוציא לאור ספר חדש בשם "ימאים מספרים". לצד חוויות וזיכרונות מן הימים הראשונים של צי הסוחר וחיי הימאים על האוניות טרם עידן המכולות, יש בספר פרקים הקרובים יותר לימינו אלה, כולל יותר וגם קטעים שהופיעו בעבר בביטאון צים. לזר, שפרסם רומן בשם "אוקיינוס סוחף" המבוסס גם הוא על חיי ימאים, אסף פנורמה צבעונית ומרתקת שוודאי תדבר אל כל מי שקשור לענף הספנות בארץ.

הנה קטע מהספר:

זכורה לי חוויה מיוחדת במינה: האונייה שייטה ללא מכ"ם, כי לא היה לה. יום אחד בדרך לאיסטנבול, כשעתיים לפני הגעה, נכנסנו אל תוך ערפל כבד. קצין המשמרת היה רב-המלחים אוסמן. לפתע נשמע רעש עמום מלווה רעידות וטלטול. האונייה התיישבה על שרטון חולי. רב-החובל ובמיוחד הקצין הראשון נמרוד אשל, תפסו יוזמה. הם הורידו סירה למים ועליה עוגן רזרבי מוכן להורדה מהסירה אחורה מעבר לירכתיים. באמצעות כננת הירכתיים ובשילוב מנוע האונייה החלו למשוך את העוגן על מנת להורידה מהשרטון החול וראה איזה פלא, המהלך הצליח והאונייה השתחררה משבי השרטון.

למזלי היש "קוץ" (תיל 'חוט פלדה' שזור על גדיל 'גיד') מכבל המשיכה ננעץ בכף ידי השמאלית שהיא גם הדומיננטית, היות ואני איטר יד ימין. כעבור יומיים כף היד תפחה לממדים מפלצתיים בתוספת פס נחש אדום שהחל לטפס במעלה הים.

בהגיע האונייה לנמל חיפה, הובלתי לבית החולים "רוטשילד" במעלה הכרמל, שם נותחתי בהצלחה. כשהאונייה חזרה ארצה, שבתי אליה בשנית.


פורסם במגזין צים גיליון 92, במדור ים רוגע, ספטמבר 2015, עמוד 53. יש בסוף הספר כתבות שכתב: קצין מכונות ראשי שמעון אוזן למגזין צים, מעמוד 253 עד עמוד288.

 

 

 

 

 

 

 

 

הכתבות שפורסמו בספר: מכונאי ראשי שמעון אוזן מפקח אוניות בחברת "צים" מכונאי ראשי שמעון אוזן, עניבת 1000 הדולר, מהירות האונייה, רויטל גדלה עם צים, תגובות בלב-ים לרצח רבין, אמונות תפלות ואמונות רווחות, מחוויותיו של איש צוות באונייה חדשה, תקשורת ימאי – משפחה, ההפלגה האחרונה של ה"מלכה".

תוכן עניינים
SeamanPhoto BLOG

כתבות נוספות

גריטת אונייה

 Ship scrapping גריטת אונייה, המכונה גם מחזור ספינות או באנגלית שבירת אונייה, מתייחסת לתהליך של פירוק וסילוק של ספינות ישנות לאחר שהוצאו משימוש. תהליך זה

קרא עוד »
מכשירי ניווט באונייה

  אוניות סוחר מצוידות במגוון מכשירי ניווט על מנת להבטיח ניווט בטוח ויעיל בים. מכשירים אלו מסייעים לצוות הספינה לקבוע את מיקומו של כלי השיט,

קרא עוד »
גידול צמחים באונייה

קיום צמחים ירוקים על סיפון אונייה בלב-ים באוקיאנוסים הכחולים, תמיד מעורר השראה, מרנין ומזכיר את שלושים אחוזי האדמה שעל פני כדור הארץ.       

קרא עוד »