צי הסוחר הישראלי
קציני הים

הרוח העתיקה

שמעון אוזן                    

הרוח העתיקה של Zfactor ב"צים"

העבודה ב"צים" עבורי ועבור משפחתי זה אורח חיים, תמיד הייתי גאה בעשייה להיות חלק ממשפחת "צים".

ההיכרות הראשונית בחיי עם "צים" הייתה בשנת 1964 כשעליתי לארץ ישראל כילד בן 10 עם הורי ואחיי על אניית הנוסעים "מולדת" של "צים", בוקר אחד הגענו לחיפה.

הפלגה זו באנייה "מולדת" זכורה לי היטב, לא דמיינתי לעצמי אז שזו תהיה האנייה הראשונה בקריירה הארוכה שלי ב"צים".

כעבור חמש שנים חזרתי להפלגה על האנייה "מולדת", עם פנקס ימאי להפלגה קצרה כחניך מכונה, במסגרת הלימודים הימיים שלי.

לפני גיוסי לצה"ל, עליתי להפלגה לתקופה ארוכה על האנייה תפזורת "עין גדי" לקורס צף שכלל לימודים ועבודה. זה היה בזמנו תהליך לימודי הסמכה לקצונה בצי הסוחר הישראלי.

השירות הסדיר שלי בחיל הים היה על ספינת שירות גדולה "בת-ים", כמו אניות סוחר קטנה, חוויתי הפלגות ארוכות ומשימות מיוחדות וחשובת בזירה הדרומית.

מיד לאחר שחרורי מהצבא התמניתי ב"צים" לקצין מכונות על אניית מטען כללי "רבקה". אחד מציוני דרך הראשונים עבורי בקריירה, המעבר מקדט מתלמד לקצין מכונה פעיל, ריגשו אותי מאוד אז.

התקדמתי בסולם הדרגות עד קבלת הסמכה ותפקיד קצין מכונות ראשי Chief Engineer ב"צים" על אנייה המכולות "צים וירג'ינה". עוד ציון דרך משמעותי עבורי, להיות כלול בצוות הבכיר ביותר באנייה.

העובדה שהאונייה "צים וירג'ינה" היום עדין בשירות פעיל ב"צים" משמחת אותי מאוד, כי עבור ימאים אנייה מפליגה נחשבת לאורך השנים מעין נשמה דמיונית ברוכה.

בהמשך, כשהייתי בחופשת שירות-ים ארוכה בחוף, התמניתי להיות מפקח אניות (Superintendent)  של האניות מכולות המגה החדשות

האחרונות שהיו בבעלות "צים". הפכתי מצוות אונייה בכיר לצוות ניהול אוניות, מפנה בדרכי ב"צים".

לאורך תקופה ארוכה מאוד הפלגתי וטיפלתי במשרד כמפקח על עשרות אוניות של "צים".

לאחר הסדר החוב של "צים" בשנת 2014 עברתי לאגף הלוגיסטיקה לנהל את אגף אחזקה ותיקוני מכולות קירור. בתפקיד זה נפתחו בפני אגפי חברה חדשים, היה מרתק ומאתגר כאחד להיחשף בראייה רחבה יותר על עולם הספנות.

זכיתי להיות בין העובדים שטיפלו וקידמו את מכולות הקירור עם הלוגו המרהיב  ZIMonitor, הייחודית מסוגה בעולם הנותנת שקיפות מלאה ללקוח ואתראה של פתיחת דלת מכולה אסורה.

באורח חיים מיוחד זה, של היעדרות ארוכה מהבית בהפלגות ארוכות וזמינות תמידית לאורך כל היממה בעבודתי במשרד, שותפים בתמיכתם משפחתי היקרה, אשתי לינדה, ילדי שירלי, רויטל, אליאב וחמשת נכדי.

לאורך כל הדרך תמיד פעלתי בחריצות ושאפתי להיות בין המצטיינים.

אי-שם, באמצע הקריירה שלי, גיליתי שזכיתי לברכה רבת ערך, הברכה הייתה שהתחביב שלי בחיים דומה מאוד למקצוע שלי.

בשנים הראשונות כשהפלגתי, לא היה מחשב אחד באונייה, זכור לי שהייתי קורא בעיון רב ובהתעניינות במדור סיפורי-ים בחוברת מגזין "צים" שהיינו מקבלים לאוניות בדואר.

לימים, הייתי בעצמי כותב למגזין "צים" כתבות רבות על חוויותיי באונייה בים ובנושאים ימיים שונים.

כמו כן, בספר "ימאים מספרים" של צבי לזר, כתבתי  סיפורים וזכיתי לפלח הגדול ביותר בספר מבין מספרי הסיפורים.

משפחה "צים" גדולה ורב גונית, מורכבת מעובדים, נשים וגברים ממדינות שונות, עובדים צעירים שאפתנים ודור של ותיקים מנוסים.

בייחד, כוח הקבוצה פועל היטב במקצועיות כמו מכונת גלגלי שיניים גדולה המשומנת היטב שגורמת ללקוחות שלנו לבחור בנו שוב ושוב.

להתחרות בליגת הגדולים

לאורך כל התקופות מיום היווסדות צים, המציאות חייבה אותנו תמיד לפרוץ קדימה, במאבק הישרדות לצאת מכל משבר ולהתחרות בליגת הגדולים.

זה התחיל בתקופת אוניות השילומים, היה צריך לפרוץ לשוק הבין לאומי כדי למצוא עבודה לאוניות, כדי להחזיר לממשלה את התמורה לאוניות ש"צים" קיבלה.

במשברי הספנות הבין לאומים, היה צריך למצוא דרכים להתייעל, כך "צים" הייתה בין החלוצות בהובלה במכולה בעולם ובייסוד קו המכולות המפורסם הראשון של שלוש היבשות.

היום, "צים" בין המובילות דרך בתחום היזמות דיגיטלית בעולם הספנות. "צים" חברה דינמיט שעושה הכל ללקוחות שלה שמרוויחים.

עם תקופה עשירה בעשייה בשירות החברה, לאחר שירות של כ-47 שנים בחברת "צים" כאיש-ים וכעובד משרד, לקראת פרישתי לגמלאות, בקרוב אוכל לצפות קדימה בהנאה לעבר העתיד כיצד ברוח כיצד ברוח  "ז'יד-פקטאור”, "צים" תמשיך לשגשג ולפרוץ דרכים חדשות קדימה בעולם הספנות.

 

 

 


כתב: קצין מכונות ראשי, שמעון אוזן ראש מדור מכולות קירור בגף לוגיסטיקה ב"צים". פורסם במדיה הפנימית החדשה של חברת צים, ככתבת עובד ראשונה שהשיקה את רשת המדיה הפנימית החדשה בינואר 2021.

תוכן עניינים
SeamanPhoto BLOG

כתבות נוספות

גריטת אונייה

 Ship scrapping גריטת אונייה, המכונה גם מחזור ספינות או באנגלית שבירת אונייה, מתייחסת לתהליך של פירוק וסילוק של ספינות ישנות לאחר שהוצאו משימוש. תהליך זה

קרא עוד »
מכשירי ניווט באונייה

  אוניות סוחר מצוידות במגוון מכשירי ניווט על מנת להבטיח ניווט בטוח ויעיל בים. מכשירים אלו מסייעים לצוות הספינה לקבוע את מיקומו של כלי השיט,

קרא עוד »
גידול צמחים באונייה

קיום צמחים ירוקים על סיפון אונייה בלב-ים באוקיאנוסים הכחולים, תמיד מעורר השראה, מרנין ומזכיר את שלושים אחוזי האדמה שעל פני כדור הארץ.       

קרא עוד »