צי הסוחר הישראלי
קציני הים

לזכרו של יעקב שטרנפלד

 רב-חובל יעקב שטרנפלד ז"ל

פיסת נייר קטנה בדמוי מברק, תפוסה עם נעץ על לוח המודעות שממוקם במעבר לכניסת חדר האוכל באונייה, מושכת מייד את תשומת לב כל העוברים.

We regret to advise you that the master of ZIL, Captain Sternfeld Yaakov, passed away. May his soul rest in peace (Capt. y. Oren)

מה… אני קופא על מקומי ומתקשה להאמין, יעקב… שוב קורא כדי לאמת את משמעות ההודעה העצובה והכואבת.

יעקב שטרנפלד ששמו לא מכבר הוזכר בנסיבות משמחות מאוד, לאחר שנים של המתנה, יעקב מונה לרב-חובל באחת מאוניות החברה. אפשר לתאר לעצמנו איזה שמחה שררה אצלו ואצל משפחתו כאשר נודע להם על הקידום רב-חובל בחברה. יעקב המאופק, בעל הפנים החייכניות, זכה להפליג מספר פעמים כרב-חובל באונייה עם משפחתו.

באופן פתאומי, ללא אזהרה מוקדמת, רב-חובל יעקב שטרנפלנד התמוטט ונפל בגשר האונייה בעת מילוי תפקידו. גשר הפיקוד, המקום הטבעי ביותר של רב-חובל באונייה. אונייה שהייתה שנים רבות אוניית הדגל של צי הסוחר הישראלי ובעלת השם הסמלי לצי הסוחר  – "צים ישראל".

זכיתי להכיר את יעקב ואשתו רוחלה, בתקופה קצרה, באחת ההפלגות. יעקב הצנוע, כחובב מחשב וצילום דיגיטלי, מבין הראשונים שהכרתי, הביא מייד להתיידדות בינינו. יעקב, חבר לעבודה אמיתי, האמין בדרכו בהתמדה בנאמנות וביושר, המשיך למלא במקצועיות את תפקידו באונייה. מאבקו הצודק והמוצלח ימשיך לשמש כדוגמה וסמל לדורות העתיד בצי הסוחר המודרני.

אשת ימאי אמיתית, מלאת חיים היא אשתו רוחלה, עמדה לצדו לאורך כל הדרך, עודדה, תמכה והשפיעה, טובת לב שתמיד מוכנה לעזור. רוחלה, אישה חזקה, חזרה לארץ לבדה מכריתים מאותה הפלגה מרה, גורלית ועצובה, וגוש הברזל השחור המשיך לדרכו ללא יעקב.

רוחלה אני מחבק אותך מעומק הלב, תמשיכי להיות אישה חזקה כדי להתמודד עם הכאב הגדול והנורא מכל ותדעי להנציח את יעקב בצורה הטובה ביותר כפי שהאהבה ששררה בניכם ראויה.

אדווה, הבת הנבונה, את צעירה, אני מאחל לך שיהיה בך את הכוחות להפוך את העצב לשמחת חיים, הצטיינות והצלחה בעתיד. בדרך זו תוכלי להנציח את אבא, שאהב והתגאה בך כל כך, בצורה הטובה ביותר כרוח דרכו.

רב-חובל יעקב שטרנפלד, מגשר אונייה בלב-ים, אני מצדיע לך!

 


שמעון אוזן, קצין מכונות ראשון, ספטמבר 2004. פורסם במגזין צים מספר 71, אפריל 2005, עמוד 70

 

חזרה לרשימת שמות הנפטרים

 

 

 

 

 

 

אהבתם? שתפו מאמר זה!