צי הסוחר הישראלי
קציני הים

מבט לים

מאז ימי קדם רותקו בני אדם בכבלי קסם אל מרחבי הימים האינסופיים, המעמקים, הנחשולים הסוערים, אל מיתוסים קדמוניים על בקיעת היבשה מן הים, ליצורים ימיים מוכרים ולמפלצות מיתיות לא-ידועות, בתשוקה קמאית להכניע את משברי הים ולכבוש יבשות מבטיחות שמעבר לו.

הים הוא סמל כלל-אנושי, וככזה הוא נוכח במקומות ובתרבויות רבים, ומופיע בספרות, בשירה ובציור כבר מאז העת העתיקה.

ישראל שוכנת לחופי ימים.

כמבט של הטבה ים גועש, ים סוער (דרמטי ביום סערה). ים רגוע, פסטוראלי, נושק לחוויות אנושיות, מסע גיאוגרפי המתאר את הים נוגס ביבשה ומשתלח ביער הנלחם על קיומו.

ימים אידיליים, אוטופיים, רחוקים מן הימים שאנחנו מורגלים. מתעתע, מטושטש, רומנטי, מיסטי ואפל, ים אפרפר, מעורפל, בסגנון הרומנטי.

חיפה משקיפה אל הים, נופיה הנכחדים, ורק הים ברקע, קבוע.

הנמל המתועש.

לילות בהם הירח קורן בדיוק המידה הנכונה.

הדיסוננס בין הים השקט למראה לבין תחושת האיום והסכנה.

העולם שסביבו, עברו, ההווה, והעתיד הלא נודע.

הנגלה והנסתר, עם הקבוע ובר השינוי.

הזיכרונות החפורים בחול הים ומכילים חפצים או דימויים קדומים, קבורים במעמקי הים.

תחריטים של ספינות פניקיות, מעצמות ימיות קדומות.

 

 

מבט אופק:
עמוד על שפת המים וכוון את מבטך אל האופק הרחוק בו השמיים נפגשים עם הים. צפו כשהגלים יוצרים תבנית מהפנטת, שמתמזגים בצורה חלקה עם מרחב השמים העצום. אפשרו למוח שלכם לשוטט בזמן שאתם חושבים על האפשרויות האינסופיות שנמצאות מעבר לאופק.

נקודת מבט כלפי מטה:
שבו על סלע נוח או על חלקה חולית והביטו למטה אל המים שלרגליך. התבוננו בריקוד המורכב של גלים קטנים, בהשתקפויות של אור השמש ובשינויי הצבע העדינים. פרספקטיבה זו מציעה חיבור אינטימי יותר עם הסביבה הקרובה.

מבט ממעוף הציפור:
טפסו לנקודה מוגבהת, בין אם זה צוק, דיונה או גבעה, ותצפיתו על הנוף הפנורמי של הים מתחת. מנקודת תצפית זו, תוכלו להעריך את מרחבי האוקיינוס ואת יופיו של נוף החוף המשתרע לכל הכיוונים.

חקירת תקריב:
לשוטט לאורך קו החוף ולחקור את פרטי החוף. התבוננו בצדפים, בחלוקי נחל ובמרקמים של החול. התקרבו לשפת המים וצפו איך הגלים מלטפים בעדינות את החוף, ויוצרים דפוסים מורכבים בחול.

השתקפויות שקיעה:
בחר מקום לצפות בשקיעה מעל הים. כשהשמש צוללת מתחת לאופק, שימו לב כיצד הצבעים בשמיים משתנים, מטילים זוהר חם וזהוב על המים. חשבו על היופי של מעברי הטבע ועל הרגעים החולפים של אור היום.

שלווה לאור ירח:
לחוות את הים תחת אור הירח. מצא מקום שקט הרחק מאורות מלאכותיים, ותנו לזוהר של הירח להאיר את המים. הקשיבו לקולות העדינים של הלילה, לחיקות הגלים, והרגישו את האווירה השלווה שמגיעה עם נוף ים לאור ירח.

אלמנטים דינמיים:
התבוננו בים בתנאי מזג אוויר שונים. בין אם זה יום שמשי עם שמיים בהירים, אחר צהריים סוער עם גלים מתנפצים, או בוקר ערפילי עם אווירה מסתורית, כל דפוס מזג אוויר מביא אופי ייחודי לים.

טבלו את אצבעות הרגליים:
במקום רק להתבונן, עסוק באופן פעיל בים. חלץ את הנעליים, הפשיל את המכנסיים והיכנס למים. הרגישו את קרירות הגלים, את רכות החול מתחת לרגליים, וטבלו את עצמכם בחוויה החושית של להיות על שפת המים.

כל אחד מהכיוונים הללו מציע פרספקטיבה ברורה על הים, ומאפשר לך להעריך את יופיו ופליאו מזוויות וחושים שונים.

אהבתם? שתפו מאמר זה!