צי הסוחר הישראלי
קציני הים

מדחף אונייה

תפקיד המדחף

מדחף אונייה, המכונה גם מדחף ימי, בלעז 'פרופלור', הוא מכשיר המשמש להנעת ספינה או סירה במים. הוא המקביל למדחף של מטוס, אבל הוא פועל במדיום צפוף יותר – המים. המטרה העיקרית של מדחף אונייה היא להמיר את הכוח הסיבובי שנוצר על ידי מנועי האונייה לדחף, שמניע את האונייה קדימה או אחורה.

המדחף מורכב משני מרכיבים עיקריים: הלהבים והרכזת. הרכזת היא החלק המרכזי של המדחף, המחבר אותו למערכת ההנעה של האונייה, בדרך כלל ציר המקושר למנוע הראשי. הלהבים, בדרך כלל שלושה או ארבעה במספר, מותקנים על הרכזת ומתרחבים החוצה. בשני משפטים, מדחף הוא רכיב מכני הממיר תנועה סיבובית לדחף כדי להניע אנייה קדימה. פעולה, על ידי סיבובי להבים מעוקלים, סביב ציר מרכזי, בדרך הדומה לסיבוב בורג בתוך חומר מוצק.

פעולת המדחף

העיצוב של מדחפי אונייה התפתח עם הזמן כדי למקסם את היעילות והביצועים. הלהבים בדרך כלל מעוצבים כמו כנפי אוויר כדי ליצור עילוי ולהפחית גרר. יש להם צורה מפותלת, כאשר הגובה – זווית ההתקף – משתנה לאורכם. עיצוב זה מאפשר למדחף לשמור על יעילותו גם כאשר הוא נע בעומקי מים שונים.

כאשר מנועי אונייה מסובבים את גל המדחף, להבי המדחף דוחפים אל המים ויוצרים הפרש לחצים. הפרש לחצים זה יוצר דחף בכיוון המנוגד לסיבוב המדחף. לפי חוק התנועה השלישי של ניוטון, לכל פעולה יש תגובה שווה והפוכה. לפיכך, הספינה חווה כוח קדימה עקב המים שנדחפים לאחור על ידי המדחף.

מדחפי אונייה מתוכננים בקפידה כדי להשיג את האיזון הרצוי בין דחף, יעילות והפחתת רעש. גורמים כגון צורת הלהב, קוטר, גובה הלהב ומספר הלהבים נלקחים בחשבון במהלך תהליך התכנון. הגודל וההספק של אונייה קובעות את עיצוב המדחף הספציפי שהיא דורשת.

ערך המדחף

מדחף אונייה הוא מרכיב חיוני ביותר במערכת ההנעה של האונייה. הוא ממיר את כוח הסיבוב של המנוע הראשי לדחף, ומניע את כלי השיט במים קדימה. מדחפי כלי שיט ממלאים תפקיד מכריע בתנועה יעילה ואפקטיבית של אוניות. כאמור, מדחף אונייה בעל ערך רב, תרתי משמע, באונייה הבנויה מברזל, המדחף בנוי מסגסגת ברונזה יקרה. בשנת 2014, בהיותי מפקח (Superintendent) בחברת צים, אחראי לגריטת אוניות, הנתונים היחידים שהייתי מוסר לסוכני הגריטה בעולם לקבלת הצעת מחיר היו: משקל האונייה, סוג מנוע הראשי ומשקל המדחף.

אלבום תמונות מדחפי אונייה


כתיבה: קצין מכונות ראשי שמעון אוזן, אפריל 2023, עבור האתר SeamanPhoto.

תוכן עניינים
SeamanPhoto BLOG

כתבות נוספות

גריטת אונייה

 Ship scrapping גריטת אונייה, המכונה גם מחזור ספינות או באנגלית שבירת אונייה, מתייחסת לתהליך של פירוק וסילוק של ספינות ישנות לאחר שהוצאו משימוש. תהליך זה

קרא עוד »
מכשירי ניווט באונייה

  אוניות סוחר מצוידות במגוון מכשירי ניווט על מנת להבטיח ניווט בטוח ויעיל בים. מכשירים אלו מסייעים לצוות הספינה לקבוע את מיקומו של כלי השיט,

קרא עוד »
גידול צמחים באונייה

קיום צמחים ירוקים על סיפון אונייה בלב-ים באוקיאנוסים הכחולים, תמיד מעורר השראה, מרנין ומזכיר את שלושים אחוזי האדמה שעל פני כדור הארץ.       

קרא עוד »