צי הסוחר הישראלי
קציני הים

מכתב לבלה מהימאי הישראל

מכתבים לצים

בלה צרפתי, השם היה מוכר ומוכר היטב בהרבה בתי ימאים ישראלי. אפילו ילדי ימאים שמעו על בלה צרפתי כי הם ידעו שבחודשים הקרובים אמא תהיה שמחה יותר או עצובה מעט. בלה התחילה באגף מחלקת צוות ימאים, כאשר השם ימאי-ישראלי היה מתקשר מיד לימאים הדירוגים וכל המשמעויות שבו. בלה צרפתי עבדה שנים בסביבה גברית שולטת באגף. בלה למדה היטב את עבודתה והייתה למנהלת מחלקת צוות-ים אשר עבדה בעיקר מול רבי חובלים ומכונאים ראשיים של החברה. הרבה בנות באגף למדו בהדרכת את העבודה המיוחדת במינה הזו, לעבוד מול הימאי הישראלי שהיום הינו הקצין הימי בצי הסוחר הישראלי.

בלה בתוקף תפקידה, הכירה יותר מכולם את אורח חיוו של הימאים וידעה הרבה פרטים אינטימיים משפחתיים אצל הרבה מהימאים, יותר מכל תפקיד חופף אחר. בלה צרפתי ליוותה את ילדי הימאים מהרגע שנולדו עד שהתגייסו ובהמשך למדו לימודים אקדמיים, דרך המלגות שקיבלו מהחברה. בלה הייתה באירועים משמחים וגם בהלוויות. עם בלה היו ויכוחים, הסכמות, בירורים, דיונים, ישיבות, קידומים, רגעים עצובים ורגעים שמחים. היו אוניות ישנות והרבה אוניות חדשות. עם בלה היו שיחות נפש, תלונות, היו פתרונות קסם וגם היו נציגי איגוד הקצינים. בלה ביקרה פעמים רבות בבית הנשיא, בכבוד עם הימאים המצטיינים. היו ים של שיחות טלפון, הרבה מה נשמע? והחשוב, בלה צרפתי בקולה, עם מבטא המיוחד, שידר תמיד אופטימיות הערכה וחיוך. עוד משהו, בלה צרפתי הייתה בנוסף גם יהודייה גאה.

בלה צרפתי, תמשיכי היות כפי שאת, זוכרים אתך טובה.

בלה, מאחלים לך הצלחה בתפקידך החדש בחברת "צים" הגדולה, תבואי לפעמים לבקר באוניות בנמל חיפה, להגיד שלום.

איש-ים שמעון אוזן, "צים וירג'ינה"

כסלו-תשס"ט (12-2008)

 


כתב איש-ים, שמעון אוזן, אונייה "צים וירג'יניה" כסלו-תשס"ט (12-2008). פורסם מגזין צים, גיליון 79, אפריל 2009 עמוד 51, במדור ים רוגע, מכתבים לצים.