צי הסוחר הישראלי
קציני הים

מנהל תפעול

מנהל תפעול Marine Operation Manager מעורב בתפעול השוטף של האונייה ושומר על תקני ונהלי בטיחות. הוא מעורב בניתוח ובניטור של נתונים תפעוליים כדי להבטיח שבעיות פוטנציאליות נמנעות. הוא גם מפקח על יישום שיפורי זרימת עבודה המטען שעשויים לשפר את שביעות רצון הלקוחות, כמו גם לייעל את השימוש במשאבי הארגון.

מנהל התפעול מעניק ייעוץ לצוותים ולהנהלה של האונייה בדרישות מטען, ניקוי טנקים, יציבות ולחץ ושמירה על כל הדרישות הסטטוטוריות לאוניה בתחום זה. הוא יידרש גם לנתח נתונים תפעוליים כדי לסייע בשיפור חוסר היעילות ולחזות בעיות תפעוליות.

מנהל התפעול הוא איש תקשורת טוב ובעל כישורי משא ומתן טובים. יש לו כישורי פתרון בעיות וניתוח חזקים ונדרשים לעבוד בשעות לא שגרתיות.

תפקידים

המנהל אחראי על פיקוח התפעול ותיאום הפעילות הימית השוטפת, הקפדה על עמידה בתקנות הבטיחות, הנהלים התפעוליים ותקני התעשייה. הם מפקחים על פעילויות כמו לוח זמני הפלגה, טעינת מטען ופריקה, הזמנת דלקים להפלגה, תכנון ניווט.

הם מובילים צוותים, שעשוי לכלול רכזי תפעול, צוות לוגיסטי, מתכנני מטען וצוות אדמיניסטרטיבי. הם מספקים הדרכה ותמיכה כדי להבטיח תפעול יעיל ורמת ביצועים גבוהה.

מנהל התפעול הימי מעורב בתכנון תקציב ואמצעי בקרת עלויות כדי לייעל את המשאבים ולמזער את ההוצאות התפעוליות. הם עשויים לנתח נתונים פיננסיים, לפקח על הוצאות ולזהות תחומים להפחתת עלויות או לשיפורם.

הבטחת בטיחותם של אנשי צוות האונייה והמטענים היא היבט מכריע בתפקיד. המנהל מיישם ואוכף פרוטוקולי בטיחות, עורך הערכות סיכונים ומבטיח עמידה בתקנות הימיות הרלוונטיות, תקני איכות הסביבה והנחיות התעשייה.

המנהל משמש כנקודת קשר עבור לקוחות, ספקים, רשויות נמל וסוכנויות רגולטוריות. הם בונים ומתחזקים קשרים עם מחזיקי עניין מרכזיים כדי להבטיח תפעול חלק, לפתור בעיות או קונפליקטים ולקדם את שביעות רצון הלקוחות.

הם עוקבים אחר מדדי ביצועים תפעוליים, כגון ביצועים בזמן, ניצול כלי שיט ויעילות טיפול במטען. המנהל מכין דוחות שוטפים להנהלה הבכירה, מדגיש מדדי ביצועים מרכזיים ומציע שיפורים או פעולות מתקנות לפי הצורך.

במקרי חירום, תאונות או נסיבות בלתי צפויות, מנהל המבצעים הימי אחראי על ניהול משברים. הם מתאמים את מאמצי התגובה, מקיימים קשר עם הרשויות הרלוונטיות ומיישמים תוכניות מגירה כדי למזער את ההשפעה על הפעולות.

משימות רכישת והקצאת משאבים לתמיכה בפעולות. ניתוח נתוני ניהול סיכונים. הערכת כדאיות של שיפורים בזרימת העבודה. תיאום פעילויות שוטפות של הצי בפיקוח. שמירה על קשרים עם לקוחות. ניהול עמידה במסגרות, מדיניות ותהליכים לניהול סיכונים. ניהול חוזים עם בעלי אוניות, בעלי מטענים ומתווכים. ניהול חילופי מידע בין לקוחות לעסק. ניהול בעיות הנובעות ממתן שירות לחשבונות לקוחות. מעקב אחר לוחות הזמנים של האוניות. ייעול ניצול משאבים. לפקח על יישום שיפורים בזרימת עבודה לשיפור היעילות. תמיכה במחלקת בריאות, בטיחות, אבטחה, סביבה ואיכות ובהבטחת פעולות האונייה שעומדות בנהלי החברה הפנימיים.

 


כתיבה: קצין מכונות ראשי שמעון אוזן, אוקטובר 2022, עבור אתר SeamanPhoto

◊  במבט אישי: במסגרת עבודתי בצים כמפקח אוניות, היינו תמיד בקשר מקצועי תכוף עם מנהלי התפעול של האוניות שבפיקוחנו.

 

 

 

אהבתם? שתפו מאמר זה!