צי הסוחר הישראלי
קציני הים

מתכנן מטענים

מתכנן מטענים Ship Planner הוא איש מקצוע האחראי על תיאום ארגון הטעינה והפריקה של מטענים על אוניות מכולות, הקפדה על ניצול יעיל של השטח, חלוקת משקל נכונה ועמידה בתקנות הבטיחות.

תיאום ארגון העמסה ופריקה מכולות

הוא האחראי על תיאום וארגון ההעמסה והפריקה של מטענים לאוניות בצורה יעילה ובטוחה. תפקידם העיקרי כרוך ביצירת תוכניות לאחסנת מטענים, קביעת המיקום האופטימלי של סחורות בתוך תא המטען של האונייה כדי להבטיח יציבות ואיזון, ומקסום השימוש בשטח הפנוי.

מתכנני מטענים עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם מנהלי התפעול בחברות ספנות, רשויות נמל ובעלי עניין אחרים כדי להבטיח שהמטען יטופל בהתאם לתקנות ולתקנים בתעשייה. הם עשויים גם ליצור קשר עם קברניטי אוניות, מפעילי טרמינלים ואנשי לוגיסטיקה כדי לתאם את פעולות הטעינה והפריקה, לתעדף משלוחים ולפתור כל בעיה שעלולה להתעורר במהלך התהליך.

תפקידים עיקריים

תכנון מטען: קביעת הסידור האופטימלי של המטען בתוך האונייה כדי למקסם את ניצול החלל ולהבטיח יציבות במהלך המעבר.

תיעוד: טיפול בניירת הדרושה, לרבות שטרי מטען, מניפסטים של מטען ותיעוד מכס, כדי להבטיח עמידה בדרישות החוק והרגולציה.

תקשורת: קשר עם מחזיקי עניין שונים כגון רשויות נמל, חברות ספנות, בעלי מטענים ועובדי רציף לתיאום פעילויות ההעמסה והפריקה.

ציות לבטיחות: הבטחה שכל נהלי הטיפול במטען עומדים בתקנות הבטיחות ובתקני התעשייה כדי למנוע תאונות ונזקים לסחורות.

פתרון בעיות: פתרון כל בעיה שמתעוררת במהלך טעינה או פריקה, כגון שינויים בלתי צפויים במטען או תקלות בציוד, כדי למזער עיכובים ושיבושים.

אופטימיזציה: חיפוש מתמשך של הזדמנויות לשיפור היעילות והפחתת עלויות בתהליך המשלוח, כגון אופטימיזציה של רצפי טעינה או איחוד משלוחי מטען.

לסיום

תפקידו של מתכנן מטענים הוא קריטי להבטחת זרימה חלקה ויעילה של סחורות דרך נמלים ורשתות תחבורה ימיות, בסופו של דבר תורמת לאספקה בזמן של סחורות ליעדיהם. מתכנן מטענים ממלא תפקיד מכריע בהבטחת פעולה חלקה ויעילה של פעילויות טיפול במטען בנמלים ובטרמינלים.

 


כתיבה: קצין מכונות ראשי שמעון אוזן, יוני 2022, עבור אתר SeamanPhoto

◊  במבט אישי: במסגרת עבודתי בצים כמפקח אונייה ומאוחר יותר כמנהל טכני של צי מכולות הקירור בצים, היינו בקשר מתמיד עם מתכנני מטען של האוניות.
אהבתם? שתפו מאמר זה!