צי הסוחר הישראלי
קציני הים

סוכן אונייה

סוכן אוניה Ship Agent הוא נציג או מתווך הפועל בשם הבעלים, השוכר או המפעיל של כלי שיט כאשר הוא פונה לנמל. סוכני אוניות מספקים מגוון רחב של שירותים כדי להבטיח טיפול חלק ויעיל בהגעה, שהות ויציאת כלי שיט מנמל. תחומי האחריות שלהם יכולים להשתנות בהתאם לדרישות הספציפיות של כלי השיט, הנמל ובעלי האונייה.

תפקיד סוכן אונייה

שחרור מנמל: הסדרת כל האישורים, המסמכים והאישורים הדרושים לכניסה ויציאה של כלי השיט מהנמל, לרבות רשויות המכס, ההגירה ורשויות הנמל.

תיאום לוגיסטי: ארגון טיסות, סיוע בסירות גוררת והקצאות מקומות עגינה להגעה וליציאת כלי השיט. תיאום עם סוורים לפעולות טיפול במטען במידת הצורך.

שירותי צוות: סיוע בענייני צוות כגון החלפת צוות, הליכי הגירה, סיוע רפואי והסדרי חופשה מהחוף.

שירותי אספקה: הסדרת אספקה, בונקר (אספקת דלק), מים מתוקים ואספקה אחרת הדרושה לכלי השיט או לצוותו במהלך שהותו בנמל.

תיעוד: טיפול ועיבוד של מסמכים שונים כגון שטרי מטען, מניפסטים של מטען, הצהרות מכס וניירת אחרת הקשורה לפעילות כלי השיט.

תקשורת: משמש כקשר תקשורת בין כלי השיט, בעליו, השוכרים ורשויות נמל או נותני שירותים שונים.

עסקאות פיננסיות: טיפול בעסקאות פיננסיות בשם הבעלים או השוכרים של כלי השיט, כגון תשלום דמי נמל, דמי טיס והוצאות אחרות הקשורות לנמל.

תגובת חירום: מתן סיוע במקרה של מצבי חירום כגון תאונות, מצבי חירום רפואיים או תקריות בלתי צפויות אחרות שעלולות להתרחש במהלך שהות כלי השיט בנמל.

לסיום

סוכני אונייה ממלאים תפקיד מכריע בהקלת תפעול נמל יעיל והבטחת טיפול חלק של כלי שיט, מטען וצוות בזמן שהם בנמל. הם משמשים כקשר חיוני בין הגורמים השונים המעורבים בסחר הימי, ומסייעים לייעל תהליכים ולמזער עיכובים ושיבושים.

 


כתיבה: קצין מכונות ראשי שמעון אוזן, אוגוסט 2022, עבור אתר SeamanPhoto

◊  במבט אישי – במסגרת עבודתי בצים כמפקח אונייה, נציג הבעלים, היינו בקשר מתמיד חיוני עם סוכני האוניות בכל העולם בעבודה השותפת בכל ענייני תפעול האונייה בנמלים.
אהבתם? שתפו מאמר זה!