צי הסוחר הישראלי
קציני הים

עניבת 1000 הדולר

הסיפור

קצין סיפון שלישי, טס לאחד מנמלי דרום אמריקה כדי להצטרף לאונייה "ימה", שהגעתה התעכבה בשבוע. סוכן האונייה שיכן את הקצין במלון קטן, בעיירה הסמוכה לנמל, בהמתנה לבואה. כשהגיעה האונייה, וכבש המדרגות הורד לרציף, עלה עליו מיודענו הקצין השלישי, והחל עושה דרכו במעלה הכבש, לעבר הדלת הפונה אל פנים המגורים, שבסיפון הראשי. מספר אנשי צוות שעמדו בקרבת הכבש (מדרגות העולות לאונייה מהרציף), הופתעו לראות את הקצין לבוש במיטב בגדיו, חיוך מרוח על פניו וכולו מקרין חגיגיות. אבל מה שמשך את תשומת הלב, הייתה העניבה בצבע בורדו. ההופעה היוצאת דופן והבלתי שגרתית, העלתה סימני שאלה  בעיני הנאספים סביבו, מה גם ששום חג לא נראה באופק. אחד מהם לא התאפק, ושאל בתמיהה את הקצין לפשר ההופעה והעניבה. הקצין הסביר בהתלהבות, "זו עניבה מיוחדת ויקרה, עלתה לי 1,000 דולר". תשובתו העלתה גיחוך בפניהם של המתקהלים. שוב נשאל בחיוך, כיצד יתכן שקנה עניבה כל-כך יקרה, בעיירה נידחת ושכוחת אל, בדרום אמריקה.

"ובכן", הסביר להם בחיוך, "הכרתי בחורה חמודה ויפהפייה בעיירה הקטנה הזאת. סוכן האונייה נתן לי מפרעה על חשבון המשכורת, בסך 1,000 דולר. כל הכסף הזה נעלם כלא היה לאחר הבילויים איתה. הבוקר, לפני שיצאתי מהעיירה לאונייה, קיבלתי ממנה במתנה את עניבת הבורדו שאתם רואים. מה שגרם לי לצחוק כל הדרך מהעיירה אונייה, על כיס המכנסיים הריק ועל עניבת 1,000 הדולר".

 


כתב שמעון אוזן, פורסם, בספר "ימאים מספרים" של צבי לזר,  ינואר 2016, עמוד 254

 

תוכן עניינים
SeamanPhoto BLOG

כתבות נוספות

גריטת אונייה

 Ship scrapping גריטת אונייה, המכונה גם מחזור ספינות או באנגלית שבירת אונייה, מתייחסת לתהליך של פירוק וסילוק של ספינות ישנות לאחר שהוצאו משימוש. תהליך זה

קרא עוד »
מכשירי ניווט באונייה

  אוניות סוחר מצוידות במגוון מכשירי ניווט על מנת להבטיח ניווט בטוח ויעיל בים. מכשירים אלו מסייעים לצוות הספינה לקבוע את מיקומו של כלי השיט,

קרא עוד »
גידול צמחים באונייה

קיום צמחים ירוקים על סיפון אונייה בלב-ים באוקיאנוסים הכחולים, תמיד מעורר השראה, מרנין ומזכיר את שלושים אחוזי האדמה שעל פני כדור הארץ.       

קרא עוד »