צי הסוחר הישראלי
קציני הים

עצמאות 70


ישראל כמדינה דמוקרטית יהודית

יום עצמאות שבעים לישראל, כמה קרוב מתמיד ונפלא, מדינת ישראל תחגוג בשמחה עצמאות שבעים, בסימן מורשת וקידמה. המאורע יביא לידי ביטוי את רוחה, חזונה והישגיה של מדינת ישראל הצעירה כמדינת יהודית דמוקרטית לאורך כל שנות קיומה. כאיש צי-הסוחר, שמח אני לכתוב שורות אלו, התחלתי את הקריירה הימית שלי על אוניית הנוסעים "מולדת", האונייה שבה עליתי לארץ כנער. היום אני עובד בחברת "צים", שותך לפיתוח חזון ישראלי פורץ דרך בספנות העולמית – מכולה קירור החכמה ZIMonitor.

הקשר ההיסטורי של "צים" למדינה מתחיל מבראשית, השם "צים" שמקורו במלה מקראית ובדגל  שבעת הכוכבים המוזהבים, שמבוסס על הצעתו של חוזה המדינה, תאודור הרצל לדגל המדינה.

בשבעים שנות קיומה הגיע ישראל להישגים משמעותיים בתחומים רבים ברפואה, במדע, בטכנולוגיה, בחקלאות ובתעשיות הביטחוניות שהביאו לצמיחה מהירה. הישגים משמעותיים אילו התאפשרו והתבססו בזכות שישראל נהנתה ביצוא ויבוא חופשי באוניות ישראליות על רקע האתגרים והקשיים שעמדו לאורך כל התקופה. "צים" בתוך צי הסוחר הא הכרח שלא הייתה בלעדיו אפשרות קיום למשק מתפתח. לאורך התקופה, בעת הצורך אוניות "צים" היו שותפים למאמץ הביטחוני של המדינה.

להתהלך במסדרונו בנין "צים" בחיפה, זה כמו לבקר במוזיאון, להציץ בתמונות שתלויות על הקירות, לראות בשחור לבן את הקשר של חברת "צים" עם ההיסטוריה של המדינה והעם היהודי. "צים" הייתה פרויקט לאומי המגובה באידאולוגיה ציונית של כיבוש הים.

כל שם של אונייה נוסעים של "צים" יכול לשמש כותרת לפרק בספר ההיסטוריה של תקומת מדינת ישראל הצעירה שלנו – "קדמה", לחדש ימים כקדם, "ארצה", "התקווה", "גאולה", "יהודה", "ירושלים", "ציון", "תאודור הרצל", "עצמאות", "ישראל", "שלום". ואוניית הנוסעים "מולדת" שלנו.

פעילות חברת "צים" בתוך צי הסוחר, הייתה שזורה בהיסטוריה ובמורשת המדינה, ללא ספק, "צים" נחשבת לאחד המפעלים החשובים להישגי ובניית הארץ בשבעים שנותיה. התחלנו את הדרך כחברה קטנה (לפני 73 שנה) שנרתמה למאמץ הלאומי של מדינת ישראל, צמחנו והפכנו לחברת ספנות עולמית, כל זאת גיבש תחושה של אחווה ומשפחתיות בקרב אנשי "צים" עד היום. וכפי שהמנכ"ל היוצא מר רפי דניאלי אמר לאחרונה בטקס פרישתו,

 

לא ניתן לדגל שבעת הכוכבים ליפול

פעילות חברת "צים", שזורה בהיסטוריה ובקשר ההישגי של מדינתנו, כך – שכל עובדי הים והחוף של "צים" ומשפחותיהם לדורותיהם יזכו ביום עצמאות 70 למדינה לשמוח ולהתגאות במורשת ארוכה ועשירה זו, להיות חלק ממפעל מפואר זה, לחיי, לשלום ולתפארת מדינת ישראל.

 


כתב: קצין מכונות ראשי שמעון אוזן, פורסם במגזין "צים" מספר 97, אביב 2018, עמוד 46 -47.

 

 

 

 

 

 

 

עצמאות 70 יורדי-ים

הללויה! יום עצמאות שבעים לישראל, יש במה להתגאות! הקשר ההיסטורי של צי הסוחר למדינת מתחיל מבראשית.

בשבעים שנות קיומה הגיע ישראל להישגים משמעותיים רבים, בזכות יצוא ויבוא חופשי באוניות ישראליות על רקע הקשיים שעמדו לאורך התקופה. אנשי הים של צי הסוחר היו ימאים ישראלים. כל אחד ואחת מהם הוא חלק מהיסטוריה עשירה ומרתקת הקשורה לתקומת ישראל.

כאן מובאים 70 אנשי-ים המייצגים את אלפי יורדי הים הישראלים לאורך התקופה.

נשיר כולנו ביחד – הללויה לישראל!             

קישור לאלבום ישראל 70 יורדי-ים

 

סרטון: עצמאות 70 – צי הסוחר הישראלי

תוכן עניינים
SeamanPhoto BLOG

כתבות נוספות

גריטת אונייה

 Ship scrapping גריטת אונייה, המכונה גם מחזור ספינות או באנגלית שבירת אונייה, מתייחסת לתהליך של פירוק וסילוק של ספינות ישנות לאחר שהוצאו משימוש. תהליך זה

קרא עוד »
מכשירי ניווט באונייה

  אוניות סוחר מצוידות במגוון מכשירי ניווט על מנת להבטיח ניווט בטוח ויעיל בים. מכשירים אלו מסייעים לצוות הספינה לקבוע את מיקומו של כלי השיט,

קרא עוד »
גידול צמחים באונייה

קיום צמחים ירוקים על סיפון אונייה בלב-ים באוקיאנוסים הכחולים, תמיד מעורר השראה, מרנין ומזכיר את שלושים אחוזי האדמה שעל פני כדור הארץ.       

קרא עוד »