צי הסוחר הישראלי
קציני הים

70 שנה לצים – מבט אישי

חמישים שנה עם צים

מה היא צים עבורי? ב-7 ביוני 2015, צים ציינה 70 שנה לייסודה, זהו הקשר שלי עם צים בחמישים השנים האחרונות:

א.מ. מולדת, תאריך בנייה 1961, תאריך מחיקה מהרישום ישראלי 1970

עליתי לארץ עם הורי ואחיי בן 10, באוניית הנוסעים "מולדת" של צים. חזרתי לאונייה "מולדת" כעבור מספר שנים להפלגה במסגרת הלימודים הימיים, כחניך מכונה. שירתי בחיל-הים בספינה, בגזרת הדרום ("שארם-אל-שייך"). במסגרת שירותי הצבאי נתקלתי מספר פעמים בפעילות עם אוניות צים.

לאחר הסכמי השלום עם מצרים, המעבר בתעלת סואץ באונייה של צים והביקור הראשון בנמל אלכסנדריה עם אונייה של צים ריגשו אותי מאוד מאחר והשתתפתי במלחמת יום כיפור.

בתקופת שירותי בים הפלגתי באוניות הבאות של צים:

מולדת, עין גדי, רבקה, טבריה, לילך, נהריה, אשל, נקבה, בשור, באר שבע, איריס, חדרה, צים איבריה, צים סוואנה, צים ג'מאיקה, צים הונג קונג, צים צ'ינה, צים קוריאה, צים אמריקה, צים קנדה, צים אירופה, צים יו-אס-אה, צים איטליה, צים פסיפיק, צים וירג'יניה, צים ברצלונה.

בתפקידי בחוף בצים הייתי לסירוגין מפקח (Superintendent) של האוניות הבאות: אפריקה סטאר, אסיה סטאר, דובי סטאר, צים אסיה, צים יו-אס-אה, צים איבריה, צים פסיפיק, צים וירג'יניה, צים ברצלונה, צים חיפה, צים נינגבו, צים לוס-אנג'לס, וצים שיקאגו.

לאחרונה שימשתי בצים כמפקח אחראי של גריטת האוניות: אפריקה סטאר, אסיה סטאר, צים ג'מאיקה, צים אטלנטיק, נובורסיסק סטאר, אודסה סטאר, ודובי סטאר (צים קוריאה).

היום אני עובד בצים באגף לוגיסטיקה, מחלקת תיקוני ואחזקה מכולות קירור ומכולות יבשות. אבל מעבר לעבודה, הקשר האישי שלי לצים בא לידי ביטוי גם בחיי המשפחה.

בהכרות המשפחות באירוסין של אחיינית שלי (שירה ויובל), התברר שלפני כחמישים שנה, אבא של החתן ואני עלינו לארץ כילדים באותה אוניית נוסעים של צים מולדת – ובאותה הפלגה.

 


כתב קצין מכונות ראשי שמעון אוזן, ראש מדור תיקוני ואחזקת מכולות קירור. פורסם במגזין צים, גיליון 92, ספטמבר 2015, במדור ים רוגע, עמודים 46-47.