צי הסוחר הישראלי
קציני הים

70 שנה לצים – מבט אישי

א.מ. מולדת, תאריך בנייה 1961, תאריך מחיקה מהרישום ישראלי 1970

מה היא צים עבורי? ב-7 ביוני 2015, צים ציינה 70 שנה לייסודה, זהו הקשר שלי עם צים בחמישים השנים האחרונות:

חמישים שנה עם צים

עליתי לארץ עם הורי ואחיי בן 10, באוניית הנוסעים "מולדת" של צים. חזרתי לאונייה "מולדת" כעבור מספר שנים להפלגה במסגרת הלימודים הימיים, כחניך מכונה. שירתי בחיל-הים בספינה, בגזרת הדרום ("שארם-אל-שייך"). במסגרת שירותי הצבאי נתקלתי מספר פעמים בפעילות עם אוניות צים.

לאחר הסכמי השלום עם מצרים, המעבר בתעלת סואץ באונייה של צים והביקור הראשון בנמל אלכסנדריה עם אונייה של צים ריגשו אותי מאוד מאחר והשתתפתי במלחמת יום כיפור.

בתקופת שירותי בים הפלגתי באוניות הבאות של צים:

מולדת, עין גדי, רבקה, טבריה, לילך, נהריה, אשל, נקבה, בשור, באר שבע, איריס, חדרה, צים איבריה, צים סוואנה, צים ג'מאיקה, צים הונג קונג, צים צ'ינה, צים קוריאה, צים אמריקה, צים קנדה, צים אירופה, צים יו-אס-אה, צים איטליה, צים פסיפיק, צים וירג'יניה, צים ברצלונה.

בתפקידי בחוף בצים הייתי לסירוגין מפקח (Superintendent) של האוניות הבאות: אפריקה סטאר, אסיה סטאר, דובי סטאר, צים אסיה, צים יו-אס-אה, צים איבריה, צים פסיפיק, צים וירג'יניה, צים ברצלונה, צים חיפה, צים נינגבו, צים לוס-אנג'לס, וצים שיקאגו.

לאחרונה שימשתי בצים כמפקח אחראי של גריטת האוניות: אפריקה סטאר, אסיה סטאר, צים ג'מאיקה, צים אטלנטיק, נובורסיסק סטאר, אודסה סטאר, ודובי סטאר (צים קוריאה).

היום אני עובד בצים באגף לוגיסטיקה, מחלקת תיקוני ואחזקה מכולות קירור ומכולות יבשות.

לסיום

מעבר לעבודה, הקשר האישי שלי לצים בא לידי ביטוי גם בחיי המשפחה. בהכרות המשפחות באירוסין של אחיינית שלי (שירה ויובל), התברר שלפני כחמישים שנה, אבא של החתן ואני עלינו לארץ כילדים באותה אוניית נוסעים של צים מולדת – ובאותה הפלגה.

 


כתב קצין מכונות ראשי שמעון אוזן, ראש מדור תיקוני ואחזקת מכולות קירור. פורסם במגזין צים, גיליון 92, ספטמבר 2015, במדור ים רוגע, עמודים 46-47.

 

תוכן עניינים
SeamanPhoto BLOG

כתבות נוספות

לוח שנה 2019

בלוח שנה העברי תשע"ט של צים נבחרו תמונות ימיות לאייר את דפי החודשים של לוח השנה. בשנה זו צים יצאה במסע פרסום של חשיפת החברה

קרא עוד »
מפקח אונייה

מפקח אונייה Marine Superintendent הוא תפקיד מקצועי בתעשייה הימית. האחריות העיקרית של מפקח אונייה היא לפקח ולנהל את הפעולות והפעילויות הקשורות לתפקוד בטוח ויעיל של

קרא עוד »
מדחף אונייה

מדחף אונייה Ship Propeller, בלעז 'פרופלור', הוא חלק גדול המשמש להנעת אונייה או ספינה במים. הוא המקביל למדחף של מטוס, אבל הוא פועל במדיום צפוף

קרא עוד »