צי הסוחר הישראלי
קציני הים

70 שנה לצים

70 שנה לצים – מבט אישי

חמישים שנה עם צים. מה היא צים עבורי?

ב-7 ביוני 2015, צים ציינה 70 שנה לייסודה. זהו הקשר שלי עם צים בחמישים השנים האחרונות.

עליתי לארץ עם הורי ואחיי כילד בן 10, באונייה הנוסעים "מולדת" של צים. חזרתי לאונייה "מולדת" כעבור מספר שנים להפלגה במסגרת הלימודים הימיים, כחניך מכונה. שירתי בחיל-הים בספינה, בגזרת הדרום ("שארם-אל-שייך"), במסגרת שירותי הצבאי נתקלתי מספר פעמים בפעילות עם אוניות צים.

לאחר הסכמי השלום עם מצרים, המעבר בתעלת סואץ באונייה על צים והביקור הראשון בנמל אלכסנדריה עם אונייה של צים ריגשו אותי מאוד מאחר והשתתפתי במלחמת יום כיפור.

בתקופת שירותי בים הפלגתי באוניות הבאות של צים:

מולדת, עין גדי, רבקה, דימונד, טבריה, לילך, נהריה, אשל, בשור, באר שבע, איריס, חדרה, צים איבריה, צים סוואנה, צים ג'מאיקה, צים הונג קונג, צים צ'ינה, צים קוריאה, צים אמריקה, צים קנדה, צים אירופה, צים יו-אס-אה, צים אטליה, צים פסיפיק, צים וירג'יניה וצים ברצלונה.

בתפקידי בחוף בצים הייתי מפקח Superintendent של האוניות הבאות:

אפריקה סטאר, אסיה סטאר, דובאי סטאר, צים אסיה, צים יו-אס-אה, צים איבריה, צים פסיפיק, צים וירג'יניה, צים ברצלונה, צים חיפה, צים נינגבו, צים סן-דיאגו, צים לוס-אנג'לס וצים שיקגו. 

לאחרונה שימשתי בצים מפקח אחראי של גריטת האוניות: אפריקה סטאר, אסיה סטאר, צים ג'מאיקה, צים אטלנטיק, נובורסיסק סטאר, אודסה סטאר, ודובי סטאר (צים קוריאה).

היום אני עובד בצים באגף לוגיסטיקה, מחלקת תיקוני ואחזקה מכולות קירור ומכולות יבשות. אבל מעבר לעבודה, הקשר האישי שלי לצים בא לידי ביטוי גם בחיי המשפחה.

בהכרות המשפחות באירוסין של האחיינית שלי (שירה ויובל), התברר שלפני כחמישים שנה, אבה של החתן ואני עלינו לארץ כילדים באותה אוניית נוסעים של צים, המולדת – ובאותה הפלגה.

צוות הפיקוד בהפלגה בכורה של אונייה חדשה "צים ג'מייקה". שמעון אוזן שני מימין.

כתב מ/ר שמעון אוזן, ראש מדור תיקוני ואחזקה מכולות קירור, פורסם במגזין צים, גיליון 92, ספטמבר 2015, עמוד 46 – 47

תוכן עניינים
SeamanPhoto BLOG

כתבות נוספות

גריטת אונייה

 Ship scrapping גריטת אונייה, המכונה גם מחזור ספינות או באנגלית שבירת אונייה, מתייחסת לתהליך של פירוק וסילוק של ספינות ישנות לאחר שהוצאו משימוש. תהליך זה

קרא עוד »
מכשירי ניווט באונייה

  אוניות סוחר מצוידות במגוון מכשירי ניווט על מנת להבטיח ניווט בטוח ויעיל בים. מכשירים אלו מסייעים לצוות הספינה לקבוע את מיקומו של כלי השיט,

קרא עוד »
גידול צמחים באונייה

קיום צמחים ירוקים על סיפון אונייה בלב-ים באוקיאנוסים הכחולים, תמיד מעורר השראה, מרנין ומזכיר את שלושים אחוזי האדמה שעל פני כדור הארץ.       

קרא עוד »