צי הסוחר הישראלי
קציני הים

ZIMonitor: השלב הבא

מערבת ZIMonitor הושקה על ידי צים בראשית 2015, כשירות ייחודי לצים, אשר מעניק ללקוחות המובילים מטען יקר ורגיש מעקב רצוף ומידע נגיש – לצד צוותי תגובה לטיפול בבעיות ומניעת נזקים.

שילוב בין טכנולוגיה לשירות

לאחר הניסיונות המוצלחים הראשונים שנעשו בשיתוף עם חברת התרופות טבע, נכנס השירות לשגרת  עבודה בצים, והוא ממשיך להתפתח ולהשתכלל. כיום נמצאים לקוחות המשתמשים ב-ZIMonitor בישראל, ארה"ב, הודו, תאילנד, קנדה, ספרד, איטליה, ושוויץ. בהודו, לדוגמה, שהיא כוח משמעותי בענף הפארמה (Pharma), הצטרפו השנה מספר לקוחות חשובים ונעשה מאמץ משמעותי לפתח את מכירות השירות.

שירות ZIMonitor משתלב במגמה עולמית בתעשיית הפארמה (Pharma), של מעבר מהובלה באוויר להובלה בים. כאמור, הדבר שמייחד את השירות של צים בהשוואה לשאר השוק הוא היכולת לפתור את הבעיה עוד לפני שנוצרה. צים מפעילה שירות של צוותי תגובה הזמינים 24/7 בכל העולם כדי לטפל בכל מקרה של התראה. חברת טבע, שכאמור הייתה שותף של צים בפיתוח ובניסיונות הראשונים של הובלה עם ZIMonitor, היא אחת הפיינליסטיות בתחרות בשם  LogiPharma Supply Chain 2017 Awards הנערכת בגרמניה. טבע הגישה לתחרות את שירות ZIMonitor בשתי קטגוריות – שיתוף פעולה עם ספק, וחדשנות טכנולוגית. אנו כמובן מאחלים להם הצלחה בתחרות היוקרתית.

GDP: לשמור על הבריאות של כולנו

כל אדם הצורך תרופות רוצה להיות בטוח שהתרופה שהוא מכניס לגופו עברה בקרת איכות קפדנית והובלה ואוחסנה בסטנדרטים ללא פשרות, כדי למנוע מראש כל אפשרות של הגעת התרופה פגומה או בלתי יעילה לצרכנים. לשם כך נוצר GDP.

GDP – Good Distribution Practice הוא סטנדרט בינלאומי מוכר בתעשיית התרופות, הקובע מערך כללים מחמירים עבור תהליך ההפצה והלוגיסטיקה של תרופות. GDP נועד להבטיח תנאי אחסון והובלה מתאימים בכל שלב של הובלת התרופות, מן היצרן עד לצרכן הסופי, תוך ניטור מתמיד של המוצרים.

ZIMonitor תוכנן ופותח לעמוד בתקני ה-GDP ולכן הוא כלי מעולה עבור חברות הפארמה (Pharma) המחויבות לעמוד בסטנדרטים האלה. הוא כבר זכה להכרה ואישור של משלחים מובילים בעולם כפתרון ניטור מהמעלה הראשונה, בשל יכולתו לעקוב ולספק נתונים ותיעוד באופן רצוף לכל  אורך המסע.

לאחרונה, לראשונה בעולם, מכולות 'צימוניטור', עוברות תהליך של שדרוג כך שיעמדו בחידושים האחרונים לגבי תקנות ההובלה של מוצרים פרמצטיים GDP Good Distribution Practice. כלל מנחה של תקנות GDP מהנציבות האירופית, שאומץ ובשימוש בעולם כולו, קובעים כי הליך בדיקות הכיול של חיישנים, המווסתים את טמפרטורת יחידת הקירור, חייבות להיעשות ולהתקיים במרווחי זמן קבועים ולהיות מתועדים. על ידי שדרוג תוכנת הבקר Controller של כל יחידות הקירור PrimeLINE של CARRIER והתקנת תוכנה DataLINE שפותחה על ידי CARRIER לפענוח נתונים בקר המכולה. מכולות 'צימוניטור' יעמדו בדרישות כיול רגשי הטמפרטורה הנדרשים.

מקרים ותגובות

כאמור, היתרון והייחוד של שירות ZIMonitor הוא ביכולת להגיב במהירות להתראות ולפתור מגוון רחב של בעיות טכניות שמתעוררות לעתים בשטח באמצעות צוותי התגובה של צים. יכולת התגובה המהירות של צוותי צים כבר הצילה מטענים בעלי ערך של מיליונים שעמדו בפני סכנה של נזק בלתי הפיך. "צים עשתה כברת דרך משמעותית ופיתחה את השילוב הנכון בין טכנולוגיה המותקנת במכולה לבין השירות המתלווה אליה, וזה הוכיח את עצמו. אנו מרגישים בטוחים מפני שאם מתרחשת תקלה, אנו יודעים עליה מיד, אבל יותר מכך אנו יודעים שהמוביל שלנו יפתור את הבעיה אפילו לפני שנדע על קיומה" – אומר יורם אשל, מנהל הלוגיסטיקה של טבע.

צוותי התגובה של צים ויחידת הקירור בראשותו של מנהל יחידת הקירור מיכאל שוורצמן מכירים מקרוב כמה תסריטי מתח שבהם אירוע שמתחיל בהבהוב התראה על מסך המחשב של צוות התגובה ממשיך במרוץ נגד הזמן על מנת למנוע נזק אפשרי – ועד הסוף הטוב. באחד המקרים הופעלה התרעה במכולה קירור שעמדה במסוף בניו יורק בערב חג המולד, שבו סגורים משותקים רוב המתקנים והמפעילים עסוקים בחגיגות משפחתיות. למרות זאת, בתוך פחות משעה טופלה התקלה שנבעה מכך שהמכולה לא חוברה לחשמל, ונמנע נזק ענק.

מקרה נוסף לדוגמה התרחש במטען שיצא מאנטוורפן הוגיע לאשדוד, ZIMonitor התריע על בעיה של Device Wrong Set Point טעות בקביעת הטמפרטורה, שהייתה אמורה להיות 20 מעלות. עם קבלת ההתראה הוזעק צוות אשדוד לבדיקת המכולה וקביעת Set Point נכון. המשימה הושלמה תוך פחות משעה – זמן קריטי, שכן מנגנון הקירור במכולה כבר החל בהורדת הטמפרטורה בתוכו, שהיה עלול לגרום להשחתת המטען כולו. המטען ניצל.

באירוע נוסף בקנדה ביולי השנה התריע ZIMonitor על תקלה באספקת החשמל בעת שהמכולה עשתה דרכה ליעד הסופי על רכבת של חברת CN. צוות 'הליפקס' יצר קשר מידי עם CN, ולאחר שהתגלה שכל החיבור החשמלי פגום, הוא הוחלף מיידית והמכולה חזרה לתפקוד תקין.

אלה הם רק כמה אירועים לדוגמה מתוך רבים אחרים שבהן נמנע נזק אפשרי בזכות התראה על תקלה ופעולה מהירה לתיקונה. כל האירועים הללו מובאים גם לידיעת מבטחים, אשר מכירים ביתרונות מערכת ZIMonitor, והדבר מקבל ביטוי בסופו של דבר בפרמיות שהמוביל משלם – ייתרון נוסף וחשוב של ZIMonitor.

לקוחות צים זוכים לשקיפות בהובלה

נסיים בכתבה מתוך מגזין חברת "קרייר" CARRIER, יצרנית מכולת הקירור המובילה בעולם. על ZIMonitor – חלק מן ההכרה העולמית ביתרונות השירות החלוצי של צים.

חברת צים ציינה אבן-דרך נוספת ביכולת לספק ללקוחות מידע ושקיפות לגבי מטעני קירור שלהם עם התקנה המערכת החדשנית של ZIMonitor ב-800 מכולות נוספות.

שירות ה-ZIMonitor מאפשר ללקוחות צים לעקוב, לנטרל ולשלוט מרחוק עם תנאי הבקרה בתוך מכולות קירור הנושאות מטענים מתכלים ורגישים בעלי ערך גבוה, כגון תרופות. המערכת גם מבטיחה תאימות לשיטות הפצה תקניות לניטור ורישום. הלקוחות יכולים לעקוב מקרוב אחר מצב המטען, לקבל הודעות טקסט או התראות דוא"ל ולהתערב כדי להתאים את הגדרות הטמפרטורה באמצעות צוות התגובה הגלובלי של צים הזמן 24/7. בנוסף, המערכת מפיקה דוחות מוגדרים מראש לצרכי ניתוח.

יכולת ניטור מרחוק זו מסופקת במכולה 40 רגל High Cube חדשות המצוידות ביחידות Carrier Transicold Prime LINE.

חברת Carrier Transicold בשיתוף פעולה הדוק עם צים ועם ספקית החומרה שלה על ההסכמה והאינטגרציה של המערכת, והבטיחה כי נתוני יחידת הקירור ופרוטוקולי התקשורת יעברו בצורה חלקה. מערכות ZIMonitor הותקנו על ידי ספקי השירות המורשים של Carrier Transicold בכל היבשות שבהן צים פועלת. לדברי צים, טכנולוגיה ZIMonitor בשילוב עם אנשי מקצוע על החוף ועל האוניות, המוכנים להגיב לכל התראה של ציוד קירור – מספקת חבילה שלמה וייחודית, שיכולה להעניק ללקוחות שקט נפשי לאורך כל המסע של המכולה.

"צים היא מובילה וחדשנית בכל הנוגע למתן שירות ניטור ובקרת יחידות קירור", אמר הנזה, מנהל לקוחות אסטרטגיים ב- Carrier Transicold. אנו שמחים שזכינו בהזדמנות לסייע בביצוע ההתקנות שמאפשרות להביא את האופציה החשובה הזו ללקוחותיה של צים".

'צימוניטור' בשני משפטים

תוספת כתיבה שלי לאתר.

בתעשיית הספנות, מכולת קירור המשמשת להובלת מטען רגיש לטמפרטורה כגון מזון, תרופות או מוצרים מתכלים אחרים. מכולת קירור "ZIMONITOR" מתייחס לטכנולוגיה ושירות ספציפיים המוצעים על ידי חברת הספנות צים (שירותי שילוח משולבים בע"מ) לניטור הטמפרטורה ותנאים אחרים בתוך מכולות הקירור שלה במהלך המעבר. טכנולוגיה זו מאפשרת ללקוחות לעקוב אחר מצב המטען שלהם בזמן אמת ולהבטיח כי הוא מועבר בתנאי הטמפרטורה והלחות המתאימים כדי לשמור על איכותו וטריותו.

 


עזר בכתיבה: קצין מכונות ראשי, שמעון אוזן ראש מדור מכולות קירור לוגיסטיקה. פורסם במגזין צים, גיליון 96, ספטמבר 2017.

אלבום תמונות 'צימוניטור' במדיה.

תוכן עניינים
SeamanPhoto BLOG

כתבות נוספות

לוח שנה 2019

בלוח שנה העברי תשע"ט של צים נבחרו תמונות ימיות לאייר את דפי החודשים של לוח השנה. בשנה זו צים יצאה במסע פרסום של חשיפת החברה

קרא עוד »
מפקח אונייה

מפקח אונייה Marine Superintendent הוא תפקיד מקצועי בתעשייה הימית. האחריות העיקרית של מפקח אונייה היא לפקח ולנהל את הפעולות והפעילויות הקשורות לתפקוד בטוח ויעיל של

קרא עוד »
מדחף אונייה

מדחף אונייה Ship Propeller, בלעז 'פרופלור', הוא חלק גדול המשמש להנעת אונייה או ספינה במים. הוא המקביל למדחף של מטוס, אבל הוא פועל במדיום צפוף

קרא עוד »